Gökkuşağı Forumu

Gerçek bir gün mutlaka açığa çıkar

Pazartesi, 8 Ağustos 2016

Her sabah mavi önlük giyip beyaz yaka taktığım ve flütle Süper Baba'nın müziğini çalmak için parmak kaldırdığım günlerdi. Belki baba şefkatinden de mahrum büyüdüğüm için hep imrenerek izlerdim. Babası olmayanların ya da benim gibi babası olup da olmayanların, babasından içinde İstanbul geçen bir masal dinleyemeyen çocukların tekrarlarını dahi izleyerek yarattığı yeni bir dünyaydı süper baba.

Dizi enflasyonunun henüz başlamadığı o günlerden bugünlere bir çoğumuzun hayatına dokunan karakterleriyle ve duyduğu anda hüzünlendiren müzikleriyle, şu an da bile  geçerliliğini koruyan mesajlarıyla, sonsuzluğa karışan çocukluğumuzu büyüyen bize gösteren Çengelköylü Fiko'nun hikayesi kaldı akıllarda. Bir de aradan geçen yıllarda yer aldığı işlerle, sanatçı duruşuyla, muhalif kimliğiyle daha da çok seveceğim hem dizide hem kendi hayatında süper babasının süper kızı olan Zeynep ile Sevinç Erbulak ile tanıştığım yapım olarak yer aldı benim için.

Ve hayat ufak bir müzik kutusuydu o zamanlar. Cemaat yapılanmalarının ülke yönetimini ele geçirmediği, sınav sorularının çalınmadığı, gazetecilerin tutuklanmadığı, ömürlerini tiyatroya adayan sanatçıların suçlanmadığı...

Ülkece bitmeyen karanlık günlerimize bir yenisini daha ekliyoruz şu günlerde. Sokaklarda demokrasi dersi verirken sanata ve sanatçıya kin kusmak için hali hazırda bekleyenler tarafından İstanbul Şehir Tiyatroları'nda çok sayıda oyuncu ve yönetmen geçtiğimiz günlerde FETÖ/PDY üyesi olmak gerekçesiyle açığa alındı.

Bugün geldiğimiz nokta budur. İktidara yönelik yapılan her eleştiri, cemaatin kefesine yerleştiriliyor. Kim olduğun, nasıl desteklediğin mühim değil yeter ki hükumet taraftarı ol ve herhangi bir iftira haber kupürüne sarıl. Fakat bilmelidirler ki hakka ve hakikate sahip çıkmak yerine oportünizmin gölgesinde gölgelenenler çocuklarına yolsuzluklara, hukuksuzluklara nasıl destekçi olduklarını miras bırakacaklardır. “Kandırılmış”, suçlu, masum, şu bu demeden yargılamadan, anlamadan, dinlemeden ispatsız ve mesnetsiz şeylerle insanların karalayanlar, öyle kirli ruhlusunuz ki kalbi güzel insanlara tahammülünüz dahi yok.

Bizler askeri darbeye karşıyız peki siz sivil darbelere ne kadar karşısınız?

“Tiyatro insana dokunur. Egemenlere, hükümetlere, krallara söz söyler. Yok edilmesi için önce insanın ortadan kaldırılması gerekir çünkü dünya üzerinde iki insan varsa tiyatro mutlak devam eder. Tarih boyunca olduğu gibi bundan sonra da politik ve muhalif kalacaktır.”

Belki bugün değil ama bu trajikomik günler geçtiğinde tekrar sahnelerde keyifle izleyeceğim güzel insan Sevinç Erbulak, senin de söylediğin gibi “gerçek her zaman bir tanedir ve bir gün mutlaka ortaya çıkar.”