Yaşam / Dünyadan

Kaos GL, Hollanda’da ‘Konuşmaya cesaret et’ paneline katıldı

9 Ağustos 2016
Haber: Kaos GL

Bu sene Amsterdam’da yapılan EuroPride kapsamında aralarında Kaos GL’nin de bulunduğu uluslararası katılımcılar ve örgütler demokrat liberal parti D66’nın etkinliğinde buluştu.

“Konuşmaya cesaret et” başlığıyla düzenlenen seminer 4 Ağustos tarihinde Vondelpark CS’te yapıldı. Etkinliğe konuşmacı olarak Litvanya’nın LGBTİ örgütü LGL’nin başkanı Vladimir Simonko, Kaos GL’den Hakan Özkan, Danimarka’dan protesto çalışmaları ile ile bilinen Christian Vincent, İnterseks örgütü NNID’den Miriam van der Have, COC Hollanda’dan Alexander Hammelburg ve D66’nın Avrupa Parlamenteri Marietje Schaake katıldı. Etkinliği Canal Pride’ın organizatörü Hans Verhoeven modere etti.

Seminer Vladimir Simonko’nun konuşması ile başladı. Siminko, Litvanya’nın homofobik ve transfobik yasa uygulamalarından ve kendi çalışmalarından bahsetti. Litvanya’daki aile çeşitliliği çalışmalarına değinen Siminko; Litvanya’nın AB üyeliğine rağmen LGBTİ haklarını konusunda ilerlemesinin yavaşladığını anlattı.

Türkiye’deki güncel durum

Kaos GL’den Hakan Özkan; Türkiye’de LGBTİ hareketinin tarihinden bahsederek konuşmasına başladı. Daha sonra toplantı ve gösteri yürüyüşü özgürlüğüne yönelik tehditlerden bahseden Özkan, Türkiye’de yasaların ve anayasal korumanın eksikliğine değindi.

“LGBTİ hakları konusunda nasıl beraber ilerleyebiliriz?”

Avrupa Parlamenteri Marietje Schaake, uluslararası mekanizmalardan, ülkelerde faaliyet gösteren elçiliklerin işlevlerinden ve uluslararası dayanışma mekanizmalarının işleyişinden bahsetti. Avrupa Parlamentosu’nun LGBTİ haklarını konusundaki işleyişini ve etkinliğini değerlendiren Schaeke, “LGBTİ hakları konusunda nasıl beraber ilerleyebiliriz” vurgusuyla konuşmasını tamamladı.

Danimarka’dan Christian Vincent Rusya’nın Anti Propaganda yasası süresinde Youtube kanalından yaptığı çalışmaları anlattı. Rusya’nın düzenlemelerine kayıtsız kalamadığını ve bir şeyler yapılması gerektiği hisleriyle çalışmalarına başlayan Vincent, bireysel aktivizmde sanatın ne kadar önemli olduğundan bahsetti.

İnterseks hakkında yanlış bilinenler

Hollanda’nın İnterseks örgütü NNID’den Miriam van der Have konuşmasına İnterseks kavramıyla başladı. İnterseks kavramı hakkında yanlış bilinenlere vurgu yapan Have, Hollandadaki çalışmalarından bahsetti.

Etkinlikte son olarak COC’den Alexander Hammelburg konuştu. Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği düzeyinden COC’nin lobi ve izleme faaliyetlerinden sorumlu olan Hammelburg, bölgedeki çalışmalarından ve Türkiye ile UPR (Periyodik inceleme raporu) dönemi çalışmalarından bahsetti. Dünyanın en eski LGBTİ örgütü olan COC Hollanda’nın uluslararası insan hakları mekanizmaları ve uluslararası kampanyalarını anlatan Hammelburg, diğer ülkelerle nasıl ortaklaştıklarını anlatarak konuşmasını tamamladı.

Soru cevap ile devam eden seminer, Rusya’nın politikaları, Türkiye’de darbe sonrası LGBTİ’lerin durumu, LGBTİ aileleri ile ilgili sorularla tamamlandı.