Yaşam / Dünyadan

Fransa’da bir haftada iki nefret saldırısı

Perşembe, 11 Ağustos 2016

Fransa’nın Toulouse şehir merkezindeki bir gece kulübünün önünde, el ele tutuşan iki genç aşağılandı ve darp edildi. Ülkenin güneyinde ise bir trans kadın hem saldırıya uğradı hem gasp edildi.

5 Ağustos Cuma günü Toulouse şehir merkezindeki Gestes sokağındaki bir gece kulübünün önünde eşcinsel çift saldırıya uğradı. Saldırgan önce homofobik hakaretler etti ardından yumruk attı.

Homofobik saldırgan olay yerine gelen polislere de saldırdı. Sanık gözaltına alındı. Savcı; saldırganın arkadaşını, görgü tanıklarını ve saldırıya uğrayanları dinledikten sonra, tıbbi incelemeler talep etti.

Ülkenin güneyinde de transfobik nefret saldırısı

Ayrıca bir diğer nefret saldırısı da Fransa'nın güneyinde, Akdeniz kıyısında bulunan Cap d’Agde kentinde gerçekleşti.

Transfobik saldırının üç şüphelisi Agde Halk Güvenlik polisleri tarafından tutuklandı.

Olay, Cap d’Agde’da bulunan Île des Loisirs kavşağında gerçekleşti: Bir gece kulübünde gösteri yapan bir trans kadının arabasının önü, içinde üç kişi bulunan bir araç tarafından kesildi. Trans kadın sonrasında darp edildi.

Trans kadını arabadan dışarı çıkarıp tekmeler ve yumruklarla saldırdılar. Üçlü daha sonra transfobik kelimelerle aşağılayıp trans kadının parasını, telefonunu ve evraklarını çaldı.

Saldırıya uğrayan trans kadının aktarımına göre yoldan geçen yüzlerce sürücü hiçbir şey yokmuş gibi yollarına devam ettiler ve kimse yardım için bile durmadı.