Gökkuşağı Forumu

Susanlara inat: Biz buradayız Hande!

Cuma, 19 Ağustos 2016

Ben beylik sözlerle konuşamam, ben soyunamam, ben yazarım diyordum. Hiç bir şey yapamasam da yazarım. Ama öyle bir şey oldu ki soyunup avazım çıktığı kadar bağırıp bizim sonumuzu yazdığını sananlara isyan etmek istedim yazmak istedim. Ciğerimdeki yangını mürekkeple söndürmek kalem yetmedi harfler sustu ve ben güzel yaptığımı düşündüğüm şeyi yapamadım; yani yazamadım.

Ateşin düştüğü yerdeydik ve ateşimize su serpen olur mu diye bekledik yine tüm romantikliğimizle. Ne su geldi ne de bir göz kalkıp bize çevirdi kendini. Susmadık ama sesimizi de duyuramadık. Biz neden sustuklarını sormadan kimsenin dilinden bir kelam duyamadık zaten sürekli konuşanlar dışında.

Yalnız olmaya yalnız değildik ama kimse de yanımızda değildi. Bir ülkeyi inletenler bir şehirde kükreyemedi bu sefer ve biz yangın yerinde kendi nefesimizle dindiriyoruz ateşimizi “yine.”

Tecavüze uğrayıp öldürülüp yakıldık! Sadece bir tanesini yaşadığında heteroseksüel dünya kıyamet kopardı insan olanların diyarında, biz yine kendi yaprağımızı kendimiz kıpırdattık.

Sitem değil söylediklerim. Öyle bir niyetim hiç yok. Gerçeğimizle her olayda tekrar tekrar karşılaşmak acı sadece.

Bilimsel ağızdan konuşacak olsak bir fasikül dolusu tanımlama, analiz doldurulur buraya ama duyguları anlatmaya kalkınca soluğum kesiliyor.

Yurttaşlarının en temel hakkı yaşama hakkını koruyamayan bir devlet de, sırf varoluşundan mütevelli katledilenlere susan millet de olmaz olsun. İşte bu bir sitemdi!

Yakıldı bir kadın bu ülkede ve kıyamet koptu, yakıldı öbür kadın bu ülkede yaprak kımıldattık kendi nefesimizle. Nefesimiz bitmedi bu güne kadar çok şükür.

Bitmez de istediğimiz fırtına ahlâkınızın ve yasalarınızın önümüze çektiği duvarları yıkana kadar. Hande isminde bir kadın tecavüze uğradı öldürüldü ve yakıldı bu ülkede ve kayıtlara geçsin; “öteki kadınlık”, kadınlık olamadı bu ülkede.

Çektiklerini göstermediler Hande, gözlerine soktuklarımızı göremediler, bağırtılarımızı duymadılar, ateşimize su olamadılar ama biz buradayız! Biz o duvarları yıkmaya da ateşten korkanları kendi nefretlerinde yakmaya da yeteriz. Sözümüz olsun. Ahdımız olsun.

Senin için ses çıkaramayanları sağır edecek sesimiz bu da sana borcumuz olsun!