İnsan Hakları / Nefret Suçları

Hande Kader cinayeti Malatya’da protesto edildi

Pazartesi, 22 Ağustos 2016
Haber: Kaos GL

Malatya Homofobi ve Transfobi Karşıtı Gençlik İnisiyatifi, İstanbul’da trans kadın Hande Kader’in cesedinin yanmış halde bulunmasını protesto ederek “Bizi katleden ahlakınız yerin dibine batsın” dedi.

İnisiyatif adına basın açıklamasını okuyan Madi Diva, translara yönelen şiddetin ve nefretin cezasız kaldığını bu sebeple trans intiharlarının baskı sonucu gerçekleşen cinayetler olduğunu vurgulayarak dayanışmaya çağırdı:

“Antep’te öldürülen trans kadın Sevda, İzmir’de Dora, İstanbul’da Şeker Buse ve Hande Kader sırf cinsiyet kimliklerinden dolayı katledildi. Sırf cinsiyet kimliğimizden, farklılığımız ve renkliliğimizden dolayı bizi katleden ahlakınız yerin dibine batsın.”

Bu zihniyetin yerle bir olmasını istiyoruz!

“Geçen Temmuz ayında Utku adında bir trans erkek intihar etti. Utku son intihar eden trans erkek değildi, ondan önce Eylül Cansın, Okyanus Efe, Figen ve niceleri… Trans intiharları toplum ve ailenin baskısı sonucunda gerçekleşen cinayetlerdir. Bunun için trans intiharlarının politik olduğunu tekrar tekrar vurgusunu yapıyoruz.”

“Bizi öldüren bu erkek zihniyeti öldürmekle kalmıyor, tecavüz, taciz ve şiddet politikalarıyla gün gün kendisini tekrar var ediyor. Geçen günlerde mülteci kampında yaşayan 9 aylık kız çocuğuna tecavüz eden zihniyet, Hande Kader’de, Madımak’ta, Suruç’taki zihniyetle aynıydı. Bu zihniyetin yerle bir olması için bütün kadınları, ötekileri ve ezilmişleri aynı saflara dayanışmaya çağırıyoruz.”

Fotoğraf: Malatya Haber Saati