İnsan Hakları / Nefret Suçları

Dersim’de Hande Kader için anma

Pazartesi, 22 Ağustos 2016
Haber: Kaos GL

Demokrat Kadın Hareketi Dersim örgütlülüğü, katledilen trans kadın Hande Kader için anma gerçekleştirdi.

Dersim Munzur Demokratik Haklar Derneği’nde (DHF) yapılan anmada şu ifadelere yer verildi:

“Yapılan basın toplantısında geçmişten bugüne kadın LGBTİ katliamları adeta devletin geleneği olmuş durumda. AKP iktidarı tarafından Cumhurbaşkanından tutalım da bakanlara, milletvekillerine kadar kadın ve LGBTİ’leri hedef alan onlarca açıklama yapılıyor.”

“Yapılan açıklamalarla toplumda kendine binlerce tetikçi bulan devlet, çıkarttığı yasalarla ve indirimlerle de tetikçilerini en iyi koşullarda koruyor ve kolluyor. Bundandır ki ısrarla söylüyoruz kadın ve LGBTİ katliamlarının birincil dereceden sorumlusu AKP iktidarıdır.”

“Devletin tetikçilerden biri geçtiğimiz hafta 23 yaşındaki Hande Kader’i katletti. Hande Kader seks işçiliği yapan trans bir kadındı, yani toplumun şiddete ve katliamlara en açık olan cinsiyet kimliğini taşıyordu.”

“Hande Kader, cinsel şiddete uğradıktan sonra yakılarak katledildi. Hande Kader nefretle, kinle, vahşice katledildi. Nasıl ki devlet, bodrum katlarında genç yaşlı demeden Kürt halkını yakarak katlettiyse bugün de hande kader aynı zihniyetle katledildi.”

“Nasıl ki yine devletin tetikçileri tarafından katledilen Çingene Gül’ü, Çağla jokeri ve daha onlarca katledilen trans kadını unutmadıysak, Hande Kader’i de unutmayacak ve hesap soracağız!”

Basın açıklaması akabinde trans cinayetlerine yönelik tartışmalar yapıldıktan sonra anma sona erdi.