İnsan Hakları / Nefret Suçları

Trans intiharları ve sebepleri Kaos GL’nin son sayısında

Çarşamba, 24 Ağustos 2016
Haber: Kaos GL

Kaos GL Dergisi “trans intiharları ve sebepleri” üzerine bir çalışma yayımladı.

Derginin Temmuz-Ağustos 2016 tarihli son (149) sayısında yer alan Hamide Kayadelen imzalı çalışmada, sayı ve görünürlük olarak gittikçe arttığına dikkat çekilen trans intiharları “dışlanma, ayrımcılık ve ötekileştirme deneyimleri” üzerinden inceleniyor.

Sosyal gözetlenme, dışlanma ve şiddet…

Trans bireylerin “sosyal gözetlenme, dışlanma ve şiddet odaklı sorunlar sebebiyle intihara sürüklendiğini” ortaya koyan çalışma, 4 trans birey ile yapılan görüşmeler ve son dönemde medyaya yansıyan trans intihar vakalarının ele alınmasından oluşuyor.

Hamide Kayadelen, aile ilişkilerinde, sağlık, eğitim ve çalışma alanlarında sorunlarla karşı karşıya gelen transların, “en çok ötekileştirme ya da yok sayılma sebebiyle intihara itildiklerini” saptamış. İş ve sosyal yaşamlarında uğradıkları adaletsizlikler ve maruz kaldıkları şiddet tutumları da süreci besleyen noktalar Kayadelen’in çalışmasında ek olarak belirtilmiş.

Sosyal haklardan sürekli olarak mahrum bırakılma…

Derginin son sayısında yayımlanan çalışmada, “intihar girişiminde bulunan trans bireylerin bu süreç sonrasında da sosyal haklarından sürekli olarak mahrum bırakıldıkları, toplumsal şiddete pek çok alanda maruz kalmaya devam ettikleri, cinsiyetlerinin sorgulanmasından dolayı sosyal çevrelerinden uzaklaştıkları” tespit ediliyor.

Transfobik nefrete karşı üretilecek politikalara katkı…

İki ayda bir yayımlanan Kaos GL Dergisi’nin son sayısında yer alan çalışmayı gerçekleştiren Hamide Kayadelen, “trans intiharlarının altında yatan toplumsal etkenleri açığa çıkarmak ve giderek kritik bir hal alan translara yönelik nefret tutumlarına karşı politika üretilmesi için kaynak” sağlamanın hedeflendiğini belirtiyor.

Tamamı Kaos GL Dergisi’nde…

Hamide Kayadelen’in “Trans İntihar Deneyimleri ve Buna Sebep Olan Durumlar Üzerine” başlıklı makalesinin tamamı Kaos GL Dergisinin Temmuz-Ağustos 2016 tarihli 149. sayısında okunabilir. 

Kaos GL Dergisine basılı ya da internet üzerinden erişmek için abone olabilir ya da bu bağlantıda bulacağınız kitabevlerini ziyaret edebilirsiniz.