Yaşam / Siyaset

Kanada LGBTİ toplumundan özür dilemeye hazırlanıyor

Cuma, 26 Ağustos 2016

Başbakan Justin Trudeau, ülke tarihinde cinsel varoluşları nedeniyle tutuklanmış, işlerinden kovulmuş ve zulme uğramış LGBTİ’lerden Kanada halkı adına özür dileyecek.

Bu özür beraberinde daha geniş kapsamlı reformları da getirecek olan bir sürecin başlangıcı olacak ve aynı zamanda Kanada tarihi boyunca Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans ve İntersekslerin (LGBTİ) temsil edilmesi adına atılmış en büyük adım olacak.

Cinsel azınlıkların haklarını savunma alanında faaliyet gösteren Egale kuruluşunun yöneticisi olan Helen Kennedy, konuyla ilgili “Açıkçası bu uzun zamandır beklenen ve çok duygusal bir an” açıklamasında bulundu. “Devletin bu güne kadar neden olduğu zararı, on binlerce insana verdiği hasarı tanıması Kanada için tarihi bir an.”

Planlanmış reformlar ile ilgili hükümete yakın ve hükümet dışı pek çok kaynaktan edinilen bilgilere göre Liberaller’in temelde, Egale kuruluşunun geçtiğimiz Haziranda hükümete sunduğu The Just Society raporuna göre hareket etmeye karar verdiği anlaşılıyor.

The Just Society raporunun önerilerinden öne çıkanlar şöyle:

· Yasalarca illegal sayılmamasına rağmen 1969 yılından önce eşcinsel davranışlardan dolayı genel ahlaka aykırı denerek suçlu bulunmuş kişilerden özür dilemek. Bu mahkumiyetlerin sicillerden silinmesi.

· Kamu görevlerinden ihraç edilmiş, askeriyeden atılmış başka bir deyişle cinsel yönelimlerinden dolayı devlette çalışması engellenmiş kişilerden özür dilenmesi. Kanada’da 1990 yılına kadar askeriyede eşcinsellerin bulunup ihraç edilmesi çalışmaları devam etmişti.

· Farklı cinsel aktiviteler arasındaki yaş farkının kaldırılması. Kanada’da bugün cinsel birliktelik yaşı 16’yken, anal ilişki yaşı 18. Bu genç eşcinselleri ayrımcılığa maruz bırakan bir yasa olarak görülüyor. 

· Cinsel yönelimleri sebebiyle ayrımcılığa maruz kalan ve zarar gören kişilerin haklarının nasıl iade edileceğinin sorgulanması. Bu madde bireysel tazminatı ve/veya programlar ve hizmetlere finansman sağlamak şeklinde gerçekleşecek.  

· Bütün kolluk kuvvetlerinin ve adalet kurumlarında çalışan herkesin temel insan hakları eğitimi almalarının sağlanması. Bu eğitim özellikle geçmişte yapılan hataların, cinsel azınlıklara suçluymuş gibi davranılmasının ve hâlâ günümüzde devam eden önyargılara odaklanacak.

· Benzer bir eğitimin gümrük yetkililerine de verilmesi. Çünkü bugün hâlâ gümrük yetkileri sınırdan geçen eşcinsellikle ilgili materyallere el koyma eğilimindedirler.

· Transların ve intersekslerin tutukevi ve hapishanelerde saygınlıklarının korunması için çeşitli prosedürlerin geliştirilmesi.

· Genelevlerin ve hamamların eşcinsel ilişki amacıyla kullanılmasını engelleyen yasaların kaldırılması.

Bu maddelerden bazıları hemen uygulamaya geçecek diğerleri ise daha uzun soluklu olacak, ama önemli olan hükümetin bir sonraki seçim gelmeden The Just Society’nin önerilerine tamamen bağlılık göstererek uygulamaya koyması.

Hükümet Egale ve diğer kuruluşlarla birlikte çalışması için kıdemli bir yetkili atayacak.

Başbakanlık ofisi bu bilgileri şimdilik doğrulama veya yanlışlama girişiminde bulunmadı. Justin Trudeau’nun basın sekreteri Cameron Ahmad şu açıklamada bulundu: “Biz Egale ve benzer kuruluşlarla günümüzde de süregelen ayrımcılığı bitirmek ve her vatandaşımıza eşit haklar sunabilmek için yakın temas içerisindeyiz. Şu an dikkatli bir şekilde gelen önerileri değerlendirme aşamasındayız, yakın gelecekte söyleyeceğimiz çok daha fazla şey olacak.”

Bu reformların birçoğu, cinsellik yönelimlerinden dolayı tutuklanmış, kamu veya askeriyeden uzaklaştırılmış insanların hikayelerinden de besleniyor. Bu hikayelere cinsel yöneliminden dolayı soruşturma açılmış ve 1960’da ömür boyu hapis cezası almış olan Everett Klipper’ınki de dahil. 1967’de mahkeme o zamanlar Adalet Bakanı olan Pierre Trudeau’nun sunmuş olduğu eşcinselliği suç olmaktan çıkarmayı öneren yasa tasarısını reddetmişti.

Böylece Justin Trudeau, babası tarafından 50 yıl önce başlatılan bu hareketi tamamlamaya karar vermiş olarak görünüyor.

Hükümet bu reformlarla birlikte Kanada’nın geçmişte cinsel azınlıklara yönelik yapılmış yanlışların düzeltilmesi için çalışan ülkeler arasında en önde olacağı görüşünde. Benzer çalışmaları sürdüren ülkeler arasında Almanya ve Avusturya da var.

İlgili haber

Arjantin’de 60 yaş üstü transa “varoluşsal ayrımcılık” tazminatı