İnsan Hakları / Nefret Suçları

Ankara’da trans kadınlara sopalı saldırı

Perşembe, 1 Eylül 2016
Haber: Kaos GL

Transfobik bir grup Ankara’da trans kadınlara demir sopalarla saldırdı.

Pembe Hayat’ın haberine göre Salıyı çarşambaya bağlayan gece saat 01:00 sularında Ankara Bülbülderesi’nde çalışan trans kadınlara bir grup demir sopalarla saldırdı. Saldırıya uğrayan trans kadınlar Pembe Hayat’tan Av. Rıza Yalçın Koçak ve Yönetim Kurulu Başkanı Buse Kılıçkaya ile birlikte hastaneye giderek darp raporu aldı ve saldırganlardan şikayetçi oldu.

Trans kadın S.’nin yaşadığı eve müşteri gibi gelen bir kişi S.’yi gasp etmeye yeltendi. S.’nin direnmesi üzerine evden kaçarak uzaklaşan saldırgan, Bülbülderesi Caddesi üzerinde bulunan diğer trans kadınlara da saldırdı. Çevrede bulunan diğer trans kadınların müdahalesi ile paniğe kapılan saldırgan kaçmaya başladı. Saldırganın tek başına geldiği aracın Ford markalı bir transit olduğu ve plakasının da 06 DV 7440 olduğu belirtildi.

Çevrede bulunanların yardımıyla Esat Polis Merkezi’nden ekiplerin gelmesi üzerine yakalanan saldırgan alkolün etkisi ile böyle davrandığını iddia etti. Trans kadınlar bu durum üzerine şikayetçi olmadıklarını belirttiler.

Saldırgan yaklaşık 10 dakika sonra yanında 3 kişi ile birlikte tekrar Bülbülderesi’ne geldi. Plakasız bir araç ile gelen saldırgan grup bu kez de ellerinde demir sopalarla cadde üzerinde bulunan trans kadınlara saldırdılar. Saldırıdan sonra geldikleri plakasız araca binerek olay yerinden uzaklaştılar.

Trans kadınlar Pembe Hayat Derneği’ne ulaşarak durumu anlattılar. Pembe Hayat’tan Av. Rıza Yalçın Koçak ve Buse Kılıçkaya ile birlikte Esat Polis Merkezi’ne giden trans kadınlar şikayetçi olmak istediklerini belirttiler.

Numune Hastanesine giderek darp raporu alan trans kadınların ifadesi alındı ve saldırganlar hakkında şikayette bulunuldu.