İnsan Hakları / Sağlık

HIV/AIDS hakkında sıkça sorulan sorular

Çarşamba, 7 Eylül 2016

Kaos GL HIV/AIDS online danışmanlık hizmetine gelen sorulardan seçmeler ve yanıtları…

Kaos GL Derneği’nin HIV/AIDS alanında verdiği online danışmanlık hizmeti devam ediyor.

Online danışmanlık servisimize ulaşan soruları anonim olarak toparlayıp sizlerle paylaşıyoruz.

Özellikle kondom kullanarak gerçekleştirilen cinsel birlikteliklerde bulaş ihtimali üzerine birçok soru almaktayız.

Diğer bir sık sorulan soru ise korunmasız gerçekleştirilen oral seks ile bulaş gerçekleşmiş olup olamayacağı yönünde.

Bir diğer sıkça karşılaşılan soru ise korunmalı/korunmasız ilişkiden bir iki gün sonra ortaya çıkan gribal enfeksiyon benzeri semptomların HIV kaynaklı olup olmadığı yönünde.

En sık karşılaştığımız sorular bu üç konu çevresinde oluşmaktadır.

Bu sorulara bir de bu yazı ile cevap vermek istedik.

Kondom kullanımıyla gerçekleşen cinsel birlikteliklerde HIV/AIDS açısından bir bulaş durumu söz konusu değildir. Ancak korunmasız gerçekleşen oral seks HIV/AIDS ve cinsel yolla bulaşan bir çok enfeksiyon açısından riskli bir davranıştır. Bu sebeple her türlü cinsel pratikte güvenli seks çok önemlidir.

Bir diğer soru ise korunmalı/korunmasız cinsel pratikten çok kısa süre sonra ortaya çıkan semptomların HIV/AIDS ile ilişkisi. HIV/AIDS erken dönem belirtileri arasında bu tarz semptomlar olmasına rağmen bunlar HIV/AIDS açısından ayırt edici semptomlar değildir ve genelde HIV/AIDS’i düşündürtmezler. Ancak biz bütün danışanlarımıza aktif cinsel hayatları var ise her 3 ayda bir basit bir kan testi olan eliza testini tedbir olarak önermekteyiz. Erken tanı birçok hastalıkta olduğu gibi HIV/AIDS açısından da tedavinin seyri açısından büyük önem taşımaktadır.

Nasıl danışabilirim?

Kaos GL, pozitif@kaosgl.org mail adresi üzerinden HIV/AIDS alanında online danışmanlık çalışmasına devam ediyor.

Yeni tanı almış veya şüphelenenlerin sorularına hızlı ve etkin bir biçimde cevap almalarını sağlayacak online danışma adresi pozitif@kaosgl.org çalışmalarını sürdürüyor. Online danışma ağı ile HIV pozitif ve HIV negatif bireylere doğru ve sağlıklı bilgilendirme yapılması amaçlanıyor.

Dernek; yeni tanı almış, HIV/AIDS ile yaşayan ya da konu hakkında bilgi almak isteyenleri mail üzerinden kendilerine ulaşmaya çağırıyor.