İnsan Hakları / Eğitim

KTÖS: ‘Türkiye’deki eğitimcilerin demokrasi mücadelesini selamlıyoruz’

20 Eylül 2016
Haber: Kaos GL

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası ilan edilen OHAL ile birlikte mesleğinden ihraç edilen sendikalı eğitimcilerin yanında olduğunu duyurdu.

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası’nın (KTÖS) sendikalı eğitimcilerin mesleğinden ihracına yönelik yaptığı basın açıklamasının tam metni şöyle:

“Türkiye’de 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında ilan edilen OHAL ile AKP hükümeti muhalif tüm kesimleri hedef aldı. Terör örgütü kapsamına alınan FETÖ örgütü ile adı hiç bir zaman anılamayacak muhalif kesimlerden gazeteciler, yazarlar tutuklanmaya başladı. Seçimle gelmiş belediye başkanlarının yerine kayyumlar atandı. Daha birkaç yıl öncesine kadar FETÖ ile işbirliği içinde çalışanlar,  solcu, demokrat, ilerici kesimlere saldırmaya ve onları hedef göstermeye başladı.”

“1 Eylül gece yarısı çıkarılan Kanun Üstünde Kararname ile ülkede barış talebini seslendiren Eğitim Sen li akademisyenler kamu görevinden uzaklaştırıldı. Ardından bu yapılan yetmezmiş gibi eşitlik, özgürlük, demokrasi, ana dilde eğitim ve barış mücadelesi veren çoğunluğu KESK ve Eğitim Sen üyesi 11 bin öğretmen açığa alındı. Mesleğine gönül vermiş ve mesleğini özveriyle yapmaya çalışan bu öğretmenlere savundukları bu ilerici, insani değerler için AKP hükümeti tarafından terörist muamelesi yapılmaya devam ediliyor, oysa barış içinde yaşanılacak eşit, özgür bir dünya, gerici, yobaz, karanlık düşüncelerle değil bu aydınlık düşünceye sahip insanların emekleriyle inşa edilebilecektir. Ülkenin OHAL le sıkıyönetime değil acil demokrasiye ihtiyacı vardır.”

“AKP hükümetinin ülkemize de getirmeye çalıştığı karanlık gelecekle mücadele eden ve her zaman dayanışma içinde olduğumuz KESK ve Eğitim Sen yalnız değildir. Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası olarak seslerine sesimizi katmaya devam edeceğiz.”

“Parasız bilimsel demokratik anadilde eğitim için yaşanabilir bir eşit özgür bir dünya ve barış için mücadele eden Barış İçin Akademisyenler, KESK ve Eğitim Senliler ile dayanışmamızı belirtir, mücadelelerini Kıbrıs’tan selamlarız.”