İnsan Hakları / Eğitim

Antalya’da lisede ayrımcılık

Pazartesi, 10 Ekim 2016
Haber: Kaos GL

Antalya’da bir lise öğrencisi cinsel yönelimi gerekçe gösterilerek zorla başka okula nakil edildi.

Antalya’da eşcinsel bir lise öğrencisi okulda homofobik şiddete uğradı. Okul idaresinin konuyla ilgilenmemesi üzerine dava açtı, saldıran diğer öğrenci okuldan atıldı. Ancak okul idaresinin eşcinsel öğrenci üzerindeki baskıları sürüyor.

Bir mektup yazan eşcinsel öğrenci, okul müdürünün İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne ‘Bu çocuk gay’ diye bir yazı gönderdiğini, ardından babasının Antalya Çocuk Şube tarafından aranıp, taciz edildiğini söylüyor. Mektuba göre polis babasına “Oğlunuz eşcinsel bu gelip geçici bir heves olabilir, biz takibe alacağız” diyor. Okul müdürü ise “Gerizekalı senin özel hayatın olamaz, senin özel hayatını ben çizerim” diyerek ayrımcılığa uğrayan gencin başka bir okula nakli için babasını ikna etti.

Ayrımcılığa uğrayan lise öğrencisi yaşadıklarının ardından şöyle yazdı:

“Defalarca kimliğim nedeni ile rehber öğretmene gönderildim, okulda her şekilde psikolojik ve fiziksel tacize uğradım yeter artık yeter! Ben sadece okumak istiyorum, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım. Benim yerimde başka biri olsaydı belki canına kıyabilirdi veya babam başka türlü bir adam olsaydı beni öldürebilirdi.”

*Okulunuzda ayrımcılığa uğrarsanız egitim@kaosgl.org ve danisma@kaosgl.org adreslerine mail atarak Kaos GL Eğitim Çalışma Grubu ile iletişime geçebilir, hukuki ve sosyal danışmanlık alabilirsiniz.

**Çocuk hakları ve ayrımcılığa uğrayan lise öğrencisinin güvenliği gereği isimleri yayınlamıyoruz.