Yaşam / Spor

Futbol herkes içindir!

11 Ekim 2016
Haber: Kaos GL

#FutbolHerkesİçindir eylem haftası başladı. Hafta kapsamında Ankara’da Sportif Lezbon ve Pembe Hayat transfobiye karşı maç yapacak. Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği ise yapacakları dayanışma maçının yanı sıra sosyal medya kampanyası başlattı.

Futbolda ayrımcılık karşıtı çalışmalar yürüten Fare Ağı (Fare Network), 6-20 Ekim tarihleri arasında futbolda yaşanan eşitsizliğe karşı farkındalık oluşturmak için #FutbolHerkesİçindir #FootballPeople eylem haftası başlattı. Tüm dünyada eş zamanlı başlatılan kampanyayı Türkiye’den Sportif Lezbon, Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği ve Türkiye Futbol Federasyonu destekliyor.

Sportif Lezbon: Transfobiye karşı sahalara

Sportif Lezbon hafta kapsamında son dönemlerde Ankara’da artan transfobik nefret saldırılarına dikkat çekmek için Pembe Hayat LGBTİ Dayanışma Derneği ile birlikte dayanışma maçı yapacak.

22 Ekim’de yapılacak maça katılmak için sportiflezbon@gmail.com adresine mail atmak gerekiyor.

Sosyal medya kampanyası: Tribünlerde cinsiyetçi küfürlere son!

Eylem haftasını destekleyen Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği #FutboldaCinsiyetçiliğeSon #FutbolHerkesİçindir diyerek, tribünlerde ve futbol sahalarında yaşanan küfürlü tezahüratlara, cinsiyetçi küfürlere, kadına ve LGBTİ’lere yönelik ayrımcılık ve şiddet içeren söylemlere karşı farkındalık oluşturmak için sosyal medya kampanyası başlattı.

Profesyonel-amatör, sokakta-sahalarda futbol oynayan herkes formalı ya da futbol topuyla çekilmiş fotoğrafını futboldaki cinsiyetçilik karşıtı sözüyle birlikte derneğin facebook (@cinselsiddetlemucadele) ve twitter (@cs_mucadele) adresini etiketleyerek paylaşabilir veya info@cinselsiddetlemucadele.org adresine mesajlarını iletebilir.

Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği ayrıca futboldaki ayrımcılığa son demek için eylem haftası içinde bir dostluk maçı düzenleyecek. Maça #FutbolHerkesİçindir diyen herkes davetli. Maç hakkında bilgi için derneğe ulaşmak yeterli.

Kampanyanın hashtagleri:

#FutboldaCinsiyetçiliğeSon

#FutbolHerkesİçindir

#SporHerkesİçindir

#FootballPeople