Yaşam / Siyaset

Kaos GL, Berlin Senatosu ve Almanya Federal Parlamentosu’nu ziyaret etti

Pazartesi, 17 Ekim 2016
Haber: Kaos GL

Kaos GL, Berlin'de çeşitli Alman kamu ve sivil toplum kuruluşları ile Berlin Senatosu'nu ve Almanya Federal Parlamentosu'nu ziyaret etti.

Görüşmelerde, Avrupa Birliği-Almanya-Türkiye ilişkilerindeki tarihsel ve güncel politik konular ışığında Türkiye'deki LGBTİ haklarının durumuna dair görüş alışverişinde bulunuldu.

Kaos GL temsilcileri, Türkiye'nin “mülteci krizi”ndeki rolü nedeniyle ülkenin giderek kötüleşen insan hakları ve demokratikleşme meselelerine AB ve Almanya'nın gösterdiği silik ve etkisiz tavrı eleştirdi; geçtiğimiz aylarda yasalaşan Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu yasasında cinsel yönelim, cinsiyet kimliği, interseks durumunun ve hatta "ve benzeri temeller" korumasının yer almamasına karşın AB'nin ve üye devletlerin sessizliğini bunun en can yakıcı örneklerinden biri olarak gösterdi.

Bununla birlikte Kaos GL, iki ülke arasındaki toplumsal, ekonomik ve politik ortaklıkların zenginliğinden hareketle, kamu, sivil toplum ve özel sektör kuruluşları arasındaki diyalog ve işbirliği olanaklarının güçlendirilmesinin hem ülkeler hem de Avrupa açısından gerekli olduğunun altını çizdi.

*Bu görüşmeler, Hollanda Büyükelçiliği İnsan Hakları Fonu'nun desteklediği Farkındalık Projesi kapsamında gerçekleştirilmiştir.