İnsan Hakları / Eğitim

Liseliler ayrımcılığa uğrayan eşcinsel öğrenci için sokağa çıktı

Perşembe, 20 Ekim 2016
Haber: Kaos GL

Liseli Genç Umut, eşcinsel olduğu için polise şikayet edilen ve okulundan gönderilmeye çalışılan öğrenci için Antalya Attalos Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleştirdi, “Karanlığa karşı hayatın tüm renkleriyle sokaktayız” dedi.

Antalya Sokakları’nın haberine göre Antalya’da liseliler eşcinsel olduğu için polise şikayet edildiği ve okulundan zorla nakil ettirilmeye çalışıldığı iddia edilen öğrenci için Attalos Meydanında toplanarak basın açıklaması gerçekleştirdi.

Liseli Genç Umut’un çağrısıyla yapılan eyleme Dev-Lis, Dev-Lis Koordinasyonu ve Halk-Lis de destek verdi. Yapılan açıklamada baskılara karşı liselilerin sözünü söyleyeceği vurgulanırken, yıldırma politikalarının hayatın her alanında olduğu dile getirildi.

“Yan yana mücadele etme vakti”

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Kendi normları dışında kalan herkesi kendine benzetmeye çalışan bu zihniyetin karşısında duruyoruz. Arkadaşlarımız liselerimizde her gün karşılaştığımız AKP’nin ve Tayyip Erdoğan’ın 14 yıldır ürettiği gerici politikalara rağmen sokaklarda aşklarını yaşadılar, emeklerinin sömürülmesine izin vermediler, yeri geldi örgütleniyorlar, yeri geldi dağılıyoruz dediler. İşte şimdide arkada durma değil yan yana mücadele etme vakti.”

Hande Kader’i katleden zihniyet okullarda

“Bugün Hande Kader’i katleden, Eylül Cansın’ı intihara sürükleyen, Ayşegül Terzi’yi tekmeleyen zihniyet okullarımızda boy gösteriyor” denilirken,  bunun en son örneklerinden birinin ayrımcılığa maruz bırakılan Deniz olduğu belirtildi. Deniz’in; okul idaresi tarafından eşcinsel olduğu gerekçesiyle okulundan uzaklaştırılmak istendiği, sistematik bir tacize maruz bırakıldığı, polis zoru ile okulundan uzaklaştırılmak istenildiği ifade edildi.

“LGBTİ bireyleri vardır, varız, susmayacağız”

“Birçok arkadaşımız, onlar gibi olmadıkları gerekçe gösterilerek okullarımızdan, sınıflarımızdan uzaklaştırılıyor. Deniz’in uğradığı bu gerici ve yobaz saldırı arkadaşlarımıza her gün uygulanıyor. Bizler ise artık susmuyoruz, sesimizi kısmıyoruz, hatta haddimizi aşıyoruz, sokaklara çıkıyoruz, haykırıyoruz! Sizler LGBTİ bireylerini yok edemeyeceksiniz. Bizler, düşüncelerimizi, mücadelemizi sırt çantalarımıza koyup okul yollarına çıkıyoruz” denildi.

Açıklamanın ardından yaşadığı süreci anlatan Deniz ise şu ifadelere yer verdi:

“Bizler, eşit, bilimsel, özgür bir eğitim istiyoruz. Homofobik ve gerici bir eğitim değil. İnsanlar ne kadar bunun kabullenmek istemeseler de, işte, mecliste, sokakta, her yerdeyiz. LGBTİ bireyleri vardır, varız. Susmayacağız”

*Okulunuzda ayrımcılığa uğrarsanız egitim@kaosgl.org ve danisma@kaosgl.org adreslerine mail atarak Kaos GL Eğitim Çalışma Grubu ile iletişime geçebilir, hukuki ve sosyal danışmanlık alabilirsiniz.

İlgili haber:

Antalya’da lisede ayrımcılık