Kadın

EBT kadınlar 19. Kadın Sığınakları ve Da(ya)nışma Merkezleri Kurultayı’ndaydı

Cumartesi, 22 Ekim 2016
Haber: Kaos GL

Bu yıl on dokuzuncusu düzenlenen Kadın Sığınakları ve Da(ya)nışma Merkezleri Kurultayı'na eşcinsel, biseksüel ve trans kadınlar katıldı.

19. Kadın Sığınakları ve Da(ya)nışma Merkezleri Kurultayı “Kadına Karşı Şiddetle Mücadelede Yerel Yönetim Yaklaşımları, Kadın Örgütleri ile İşbirliği İmkânları” başlığı altında,  15-17 Ekim tarihlerinde Adana Kadın Da(ya)nışma Merkezi ve Sığınma Evi Derneği (AKDAM) ev sahipliğinde Adana’da gerçekleşti. Kurultaya 29 ilden, 68 kadın ve LGBTİ örgütü, 61 kamu kurumu ve belediyeden toplam 330 kadın katıldı.

LGBTİ örgütlerinden; Mersin 7 Renk, LezBiFem, Özgür Renkler, Pembe Hayat ve Kaos GL’den katılım gösteren kadınlar mevcut sığınaklarda kadın çeşitliliğine ilişkin çalışmalar olmadığı için sığınakların sadece heteroseksüel ve natrans kadınları barındırdığına yönelik söz söylemek için kurultaydaydılar.

Kurultay’da kadınlar sığınaklara yönelik sorunların tartışıldığı panellerin yanısıra “Yerel Yönetimlerde Kadına Karşı Şiddetle Mücadelede İmkânlar, Zorluklar”, “6284 Sayılı Kanun Uygulamaları ve Yaşanan Sorunlar”, “Kadın Örgütleri, ŞÖNİM ve Belediye Danışma Merkezleri: Farklı Deneyimler ve İletişim”, “Göçmen, Sığınmacı, Mülteci Kadınlarla Dayanışma Pratiklerimiz”, “Şiddete Maruz Kalan Çocuklarla Dayanışma Merkezinde ve Sığınakta Çalışma”, “İkincil Travma ve Kendini Koruma/Baş etme Yöntemleri”, “Sığınak/Danışma Merkezi Çalışmasına Yeni Başlayanlar İçin Başvuru Alma” başlıklı atölyelerle tartışma yürüttüler.

Kurultay Sonuç Bildirgesi her yıl olduğu gibi bu yıl da, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde yayınlanacak.

Peki LGBTİ örgütlerinden kadınların bu kurultaya katılması neden önemliydi?

LGBTİ örgütlerinden 19. Kadın Sığınakları ve Da(ya)nışma Merkezleri Kurultayı’na katılım gösteren kadınlaraa, EBTİ kadın katılımının niçin önemli olduğunu sorduk:

Lezbiyen Biseksüel Feministler (LezBiFem): Kurultayı'n ilk saatlerinde kahve molası sırasında Yasemin Öz ile karşılaştık. Yasemin hepimize tek tek sarılıp “eskiden ben böyle toplantıların tek lezbiyeni olurdum, şimdi hepinizi burada görmek ne kadar güzel” dedi. Elbette Yasemin hiçbir zaman yalnız değildi ama bu kadar çok açık kimlikli lezbiyen/biseksüel/trans feministin ilk defa kurultaya dahil olduğu bir gerçekti. Her yıl bu sayının daha da artacağına, queer feminizmin Türkiye'deki kadın hareketinin büyümesi ve dönüşmesi yönünde önemli bir dayanışma noktası olacağına inanıyoruz.

Pembe Hayat: Mevcut kadın sığınakları EBT kadınlara ve engelli kadınlara uygun değil. Yapılan kurultayda yeni açılmaya hazırlanan sığınaklar da vardı. Biz de yapısal olarak sığınakların kapsayıcılığını arttırmak, kadınların cinsel kimleri nedeniyle sığınaklara alınmama sorunlarına vurgu yapmak ve kapsayıcılık için yeni yöntemler önerilerini tartışmak için katılım gösterdik. Heteroseksüel ve aileye sahip kadınlar üzerinden giden bu genel algıyı dönüştürmeyi önemli buluyoruz.

Kaos GL: Bizler elbette sığınakların olmadığı, şiddetsiz bir dünya arzuluyoruz. o güne kadar var olan sığınakların da değişmesini ümit ediyoruz. Belli bir kimliğe ait ayrıştırılmış mekânların dönüşümü için hepimizin yapabileceği şeyler var. İlk başta talep etmemizin bile dönüştürücü olduğunu düşünüyoruz. Bu taleplerden bir tanesi ayrımcılığa karşı  politikaların kadın örgütlerinin de sahiplenmesi. Sadece erkek şiddetine karşı değil ırkçılık, militarizm ve elbette heteroseksizme karşı da birleşmek gerekiyor. Bundan sonra yapılacak sığınak kurultaylarında LGBTİ örgütlerinin hazırlayacağı oturumları da görmek istiyoruz.