Gökkuşağı Forumu

Peki ‘sizinkiler’ nasıl ünlü oluyorlar?

25 Ekim 2016

Sizinkiler derken, mesela sizin ünlü olan Alevileriniz. Sizin ünlü olan Kürtleriniz? Nasıl ünlü oluyorlar? Doğru Sinem Bacı mesela “Ablan star bebeğiiiiiim!” diyerek ünlü olmadı belki, doğrudur. İtirazım yok da bir Yavuz Bingöl hadisemiz de var. “Oğlum sanatçı ben halk ozanıyım.” demekle bu işin açıklaması yapılmış olmuyor, oğul nasıl Yılmaz Bingöl oldu? Hangi dinamikler, hangi bağlar ve ağlar, hangi kimlikler ve birikimler bir yeni zengin Yılmaz Bingöl'ü yarattı? Doğru, kollarına taktıkları çantayı “Chaneeeeel çantaaaaaaa bebeeğiiim.” diye bağıra bağıra herkese duyurmadılar belki ama daha kabul edilemez olanı yapmadılar mı? O Chanel çantayı daha rahat alabilmek için Berkin Elvan'ın annesinin yuhalatılmasını meşru görmedi mi? Siz şimdi hangi yüzle Kerimcan'ın ünlü olma dinamiklerine bu kadar kolay saldırıyorsunuz?

LGBTİ+ dünyasının sizce yozlaşmış ahlakı “görgüsüzlük” ve “boş cinsel referanslar dolu kırıtma/sırıtma” hali olabilir; ama bana göre de heteroseksüellerin yozlaşmış ahlakı her daim sinsi ve ikiyüzlü bir ahlakı gizliden gizliye hep övme halidir. Tıpkı yukarıdaki örnekte olduğu gibi.

“Ayağında kundura...”dan imparatorluğa giden süreçte İbrahim Tatlıses nasıl ünlü oldu arkadaşlar? Herkes Kürt olduğu için ayrımcılığa uğradığını düşünebilir de tam tersini düşünüyorum ben mesela. Aksine İbrahim Tatlıses kendisine bir meşruluk getirdi. Kaldı ki ezilmiş bir milletin de haklı olarak İbrahim Tatlıses'in etiğiyle ilgilenecek hali de yoktu. Her daim bir şekilde hayatta kalan olarak bakılmadı mı? Hayatta kalıp yükselen biri olarak bakılmadı mı?

Ya Ahmet Kaya? Mesela Kerimcan daha bebekken, Hande Kader de bebekken ve daha yakılmamışken, hatta şu an öldürülen tüm translar daha çocukken, bebekken bir programda şöyle dedi “Yapılan müziğe pop da dememek lazım, top müzik mi denir ne denirse artık! Bilemiyorum..(gülüşmeler)” Ahmet Kaya'nın o solcu saygınlığında hiç mi ötekileştirme yok sanıyorsunuz? Hepinizin anası babası oradaydı. Hepiniz oradaydınız.

Saygınlık bir estetik meselesidir.

Bir EŞCİNSELDEN SÖZ EDİYORUZ! Bu insan eşcinsel olduğu için ailesinde, evinde, okulunda, işinde çok ama çok ciddi ayrımcılık görebiliyor. Hele ki Kerimcan gibi heteroseksizmin eşcinsellere tanıdığı “eşcinsellik” sınırlarının çok dışına çıkan, yani tipik bir heteroseksistin 500 metre öteden “AHA BU İBNE LAN” diyebileceği eşcinsellikten söz ediyoruz. Böyle bir insan ne yapsın?

Sizin heteroseksüel aile kurumlarınızda bir LGBTİ+ bireyinin parası yoksa öyle kendi olması çok mümkün değil. Çoğu trans anasına bakıyor, babasına bakıyor, kardeşini okutuyor, fobik ağabeyinin çocuklarına, yeğenlerine her ay para yolluyor.

Ne yapmaya çalışıyorsunuz anlamıyorum. Tam olarak nedir bu acımasız Kerimcan eleştirisi? Arkadaşlar paranız olsa çoğunuzun ilk yapacağı iş evlenmek ve İstanbul'un ağaç katliamı yapılan bir yerinden Ali Ağaoğlu'ndan çıkma bir ev ya da o tarz bir villa almak.

Lütfen diğer azınlıkların bireylerinin ünlenme mekanizmalarına, tarihlerine bakın. Onlarca örnek verip onlarca YOZLAŞMIŞ ahlak deşifresi yapabiliriz temel argümanımız buysa. Can acıtıcı bir nefret var Kerimcan mevzusu üzerinden genele yöneltilmiş.