Medya

Cumhuriyet gazetesine operasyon

Pazartesi, 31 Ekim 2016
Haber: Kaos GL

Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu ile aralarında Aydın Engin ve Hikmet Çetinkaya’nın da olduğu yazarlar gözaltına alındı. Gözaltına alınan Cumhuriyet yazar ve yöneticilerine beş gün boyunca avukat yasağı konuldu. 

Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu, yazarlar Aydın Engin, Hikmet Çetinkaya, Hakan Kara ve Turhan Günay gözaltına alındı.

Sabuncu, "Paralel devlet yapılanması, PDY ve PKK ve KCK'ya üye olmamakla birlikte yardım etme" suçlamasıyla, Aydın Engin, "FETÖ-PKK'ye yardım", Hakan Kara ise "FETÖ'ye yardım" suçlamasıyla gözaltında. Orhan Erinç'in evinde yapılıyor. Erinç'in yaşı sebebiyle gözaltına alınmadığı öğrenildi. Eski Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar'ın da evinde arama yapılıyor.

Gözaltı kararı verilen isimler şöyle:

Murat Sabuncu- Gözaltında

Bülent Yener- Gözaltında

Turhan Günay-Gözaltında

Aydın Engin-Gözaltında

Orhan Erinç: Evinde arama yapıldı, gözaltına alınmadı

Akın Atalay: Yurt dışında

Eser Sevinç: Gözaltında

Hakan Kara: Gözaltında

Hikmet Çetinkaya: Gözaltında, evinde arama yapıldı

Musa Kart: Gözaltında

Bülent Utku: Gözaltında

Güray Öz: Gözaltında

Mustafa Kemal Güngör: Gözaltında

Önder Çelik: Gözaltında

Nebil Özgentürk- Yurtdışında

Müslüm Özışık

Turhan Günay ve Hakan Kara'nın evindeki bilgisayar ve laptoplara el konularak Vatan Emniyet'e götürüldü.

Başsavcılık’tan açıklama

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Cumhuriyet Gazetesi'ne yapılan operasyonla ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Yenigün Haber Ajansı Basın ve Yayıncılık Anonim Şirketi (Cumhuriyet Gazetesi) ve gazetenin imtiyaz sahibi konumundaki Cumhuriyet Vakfı yöneticileri hakkında;

“PKK/KCK ve FETÖ/PDY Terör Örgütlerine müzahir olduklarına 02/04/2013 tarih ve 2013/4 sayılı yönetim kurulu toplantısında alınan vakıf üyeliğine seçim kararının usulsüz olduğuna, 15 Temmuz darbe girişiminden kısa bir süre öncesinde, darbeyi meşrulaştırıcı yayınlar yapıldığına dair iddia ve tespitler üzerine Cumhuriyet Başsavcılığımızca "FETÖ/PDY ve PKK/KCK Terör Örgütlerine Üye Olmamakla Birlikte Örgöt Adına Suç İşlemek" suçlarından bir kısım şüpheliler hakkında 18/08/2016 tarihinde soruşturma başlatılmıştır.

“Soruşturma kapsamında alınan MASAK Vakıflar Genel Müdürlüğü ve bilirkişi raporları doğrultusunda, İstanbul Cumhuriyet Başsavcığı Basın Suçları Soruşturma Bürosunun talebi ile Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğinden şüpheliler hakkında arama ve gözaltı kararı alınmış olup soruşturma işlemlerine devam edilmektedir.”