Yaşam / Siyaset

HDP Eş Başkanları Demirtaş ve Yüksekdağ’a gözaltı!

Cuma, 4 Kasım 2016
Haber: Kaos GL

Dün gece yarısı HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş Diyarbakır'daki evinden, Figen Yüksekdağ ise Ankara'daki evinden zorla gözaltına alındı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Genel Merkezi'ne ve HDP'li milletvekillerinin evlerine dün gece operasyon düzenlendi. 12 milletvekili gözaltına alındı.

Diyarbakır'da, dün gece Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında evinden zorla gözaltına alınan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, bu sabah avukatı ile birlikte adliyeye çıkarıldı. Ankara Emniyet Müdürlüğü'ne getirilen Yüksekdağ ile diğer gözaltına alınan vekiller soruşturmanın yürütüldüğü Diyarbakır'a götürüldüler.

“Beni ancak halkım sorgular”

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, tutuklanma istemiyle Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edildi.

Demirtaş, savcıya verdiği ilk ifadesinde "Siyasi faaliyetlerim nedeniyle ancak beni seçen halkım ve seçmenlerim siyaseten sorgulayabilir" dedi. Demirtaş'ın ifadesi şöyle:

“İddia olunan suçlara ilişkin sorulacak sorulara cevap vermek istemiyorum. Bizler seçilmiş halk temsilcileriyiz. Şahsımızı değil bizi seçen seçmen kitlelerini temsil ederiz. Şu anda da yasamanın parlamentonun dokunulmazlığa sahip bir üyesiyim. Milletvekili sıfatıyla karşınızdayım. Benim temsil ettiğim bu kimliğe ve halkın iradesine saygısızlık yapılmasına izin vermem mümkün değildir. Ben adil ve tarafsız bir yargı huzurunda hesap vermekten asla çekinmiyorum. Veremeyeceğim hiçbir hesabım da yoktur. Ülkemizde yargının saygınlığı ayaklar altında iken düğmesiz olan cübbelerini iliklemeye çalışan böylesi bir yargılamanın öznesi olmayı da asla kabul etmeyeceğim. Sizin şahsınıza ve kişiliğinize yönelik hiçbir tereddütüm ve saygısızlığım yoktur. Ancak şaibelerle dolu bir siyasi geçmişe sahip olan Erdoğan emretti diye başlatılan bu yargı tiyatrosuna figüran olmayı kabul etmiyorum. Soracağınız hiçbir soruya cevap vermeyeceğim. Yapacağınız hiçbir yargılama faaliyetinin adil olacağına inancım yoktur. Benim buraya getirilmem bile hukuk dışıdır. Siyasetçilerin siyaset arenasındaki muhatapları yine siyasetçilerdir. Yargı mensupları değildir. Bu anlamda sizler evrensel ve demokratik hukuk ilkelerine ve Türkiye’nin imzalamış olduğu aynı zamanda bir Anayasa hükmü de olan uluslararası anlaşmalara bağlı olması gereken yargı mensupları olarak siyasi oyunların ve tezgahların parçası olmayı reddetmelisiniz. Sizden hiçbir talebim ve beklentim yoktur. Siyasi faaliyetlerim nedeniyle ancak beni seçen halkım ve seçmenlerin siyaseten sorgulayabilir.”

İçişleri Bakanlığı: 11 milletvekili gözaltına alındı

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada Diyarbakır, Şırnak, Hakkari, Van ve Bingöl Cumhuriyet Başsavcılıklarının ilgili kolluk birimlerine vermiş oldukları talimatlar doğrultusunda; HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile birlikte toplam 12 milletvekilinin gözaltına alındıkları bildirildi.

Eş Başkanlarla birlikte gözaltına alınan HDP’li vekiller şunlar: Ferhat Encü, Leyla Birlik, Selma Irmak, Abdullah Zeydan, İdris Baluken, Sırrı Süreyya Önder, Ziya Pir, Gülser Yıldırım, İmam Taşçıer ve Nursel Aydoğan.

HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, gözaltına alınan HDP'li vekil Ziya Pir'in adli kontrolle serbest bırakıldığını duyurdu.

Bakanlık açıklamasında hakkında yakalama kararı bulunan Faysal Sarıyıldız ve Tuğba Hezer Öztürk’ün yurtdışında olduğu belirtildi. Gözaltı kararı olan Nihat Akdoğan ile ilgili sürecin ise devam ettiği açıklandı.