Yaşam / Dünyadan

Tayvan, evlilik eşitliğini yasallaştırmaya hazırlanıyor

15 Kasım 2016

Tayvan, evlilik eşitliği hakkını yasallaştıran ilk Asya ülkesi olmaya hazırlanıyor. Tasarı yasalaşırsa, evliliğin bir “erkek ve kadın” arasında gerçekleştiği ifadesi yerine “iki insan arasında” ifadesi gelecek.

Tayvan'da geçtiğimiz günlerde iki Budist rahibe, evlilik eşitliğine dikkat çekmek için tapınakta düzenlenen törenle evlendi.

Yasa tasarısı, Parlamentodaki kritik oylamaya doğru giderken, Tayvan’da eşcinsel çiftlere de evlilik hakkı tanıyan yasa için umutlar yükseliyor.

Bazı LGBTİ haklarının korumasını sağlayan ve eşcinsel ilişkiler için kısıtlı bir yasal tanınma sağlayan Tayvan’ın evlilik eşitliğini kanun haline getirip getirmeyeceği parlamentodaki oylamada belli olacak.

Ülkedeki kanun yapıcılar, iktidardaki Demokratik İlerleyiş Partisi’nden (DPP) politikacıların geçtiğimiz ay hazırladığı, eşcinsel evlilikleri yasallaştıracak kanun tasarısı ile eşitlik konusunda ileriye doğru adımların atılacağını umuyor.

“Erkek ve kadın” yerine “iki insan”

Kanun tasarısı yasalaşırsa, evliliğin bir “erkek ve kadın” arasında gerçekleştiği ifadesi “iki insan arasında” ifadesi gelecek.

Yasa Parlamentoya giderken, yasanın Tayvan’ı Asya’da eşcinsel çiftlerin evlenmesine müsaade eden ilk ülke yaparak yasalaşacağına dair umutlar yüksek. Ülkenin cumhurbaşkanı, Demokratik İlerleyiş Partisi’nden Tsai Ing-wen eşit evliliği desteklediğini önceden belirtti.

“İnsan hakları tarihi açısından büyük bir adım”

Kanun tasarısını sunan DPP’li Yu Mei-nu, Associated Press, AP’ye “Bu, insan hakları tarihi açısından ileri doğru atılmış büyük bir adımdır. Eğer Tayvan bu tasarıyı geçirirse diğer Asya ülkeleri için bir model teşkil edecektir” şeklinde konuştu.

Politikacı, önceden de şöyle demişti:

“Birçok yerel hükümet, eşcinsel çiftlerin ilişkilerini kayıt altına alsa da bu onlara tam yasal haklar sağlamayan yalnızca idari bir tedbirdir.

“Birçok insan neden hiçbir yasa değişikliği önerisinin sunulmadığını soruyor. Bunun sebebi detayların önemli olmasıdır ve bizler hangi konuların kapsama altına alınması gerektiği üzerine çok düşündük.

“Bu sefer, gey ve heteroseksüellerin, çocuklar üzerindeki ebeveynlik yetkisi ve evlat edinme davalarında ayrımcılığa uğramama hakkı dâhil evliliğin getirdiği haklardan eşit olarak yararlanacakları kapsamlı bir yasa istiyoruz.

“Ayrıca partnerlik yasasına da ihtiyaç var fakat bu, heteroseksüellere ve geylere eşit şekilde uygulanmalıdır.”

Homofobik grup protestoya hazırlanıyor

Öte yandan, Tayvan Aile Sevgisi Dini Grupları LGBT Karşıtı Birliği (The anti-LGBT Alliance of Religious Groups for the Love of Families) tasarıyı protesto etmeye hazırlanıyor.

Homofobik grubun lideri Chang Shou-yi “Gey aktivistlerin istediği, yaşam tarzlarının toplum tarafından onaylanması… Fakat binlerce yıl öncesine dayanan geleneksel evlilik kurumunu değiştirmeye neden ihtiyaç duyuyorlar?” diyor.