İnsan Hakları

‘Ölüm yerine çözüm, çözüm, çözüm olsun!’

Pazartesi, 12 Aralık 2016
Haber: Kaos GL

Sanatçı Bülent Ersoy, Beşiktaş’taki saldırının ardından “Allah aşkınıza artık ölüm yerine çözüm, çözüm, çözüm olsun. Ve bitsin bu azap ve ızdırap” çağrısı yaptı.

Beşiktaş saldırısında yaşamını yitirenlerin sayısı 8’i sivil, 36’sı polis olmak üzere 44’e yükseldi.

İstanbul’da 10 Aralık gecesi, Beşiktaş – Bursaspor maçının ardından saat 22.30 sularında, Vodafone Arena yakınlarındaki çevik kuvvet polislerini hedef alan iki ayrı bombalı saldırı düzenlendi.

İlk saldırı, Beşiktaş Vodafone Arena’nın hemen yanındaki Beleştepe diye adlandırılan yerde, çevik kuvvet ekiplerinin toplanma yerinde oldu. Bu saldırıda, el düzenekli olduğu değerlendirilen bomba yüklü bir araç kullanıldı. Bombalı araç saldırısından çok kısa süre sonra, yine stadın yakınlarındaki Maçka Parkı’nda da bir intihar saldırganı, çevik kuvvet polislerinin beklediği noktada üzerindeki patlayıcıları infilak ettirdi.

Bülent Ersoy: Ölüm yerine çözüm!

Saldırının ardından ünlü sanatçı Bülent Ersoy taziye mesajında şöyle dedi:

“Hepimizi derin bir teessür ve yasa boğan dün gece Beşiktaş'ta yaşanılan terör saldırısında yaşamlarını kaybeden gencecik kardeşlerimizi, evlatlarımızı yitirmenin derin acısını yüreğimde riyasız olarak hissetmekteyim...

“Yaşamlarını kaybeden şehit kardeşlerime Yüce Allahımdan rahmet ve mağfiret; geride kalan acılı ailelerine ecir ve sabır; yaralanan vatandaşlarımıza da acil şifalar diliyorum Yüce Rabbimden.

“Bu ülkenin bir ferdi olarak dileğim o ki; Büyük Türkiyem ve Yüce Türk Milleti artık şehit cenazelerinin ardından ağlamasın, ağlamayalım. Her defasında "Şehitler ölmez, vatan bölünmez" diyor, ama aslan gibi kardeşlerimizi, evlatlarımızı, eşlerimizi, babalarımızı, analarımızı gözyaşlarımız ve yangın yerine dönmüş yüreklerimizle yine yine ve yine topraklara koyuyoruz. Allah aşkınıza artık ölüm yerine çözüm, çözüm, çözüm olsun. Ve bitsin bu azap ve ızdırap.”

“Ben istemiyorum oğlum şehit olsun”

Bombalı saldırıda 19 yaşındaki tıp öğrencisi Mustafa Berkay Akbaş da hayatını kaybetti. Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi ikinci sınıf öğrencisi Mustafa Berkay Akbaş'ın İstanbul'a 2 günlüğüne arkadaşlarıyla gezmek için geldiği öğrenildi. Akbaş'ın cenazesi Adli Tıp Kurumunda yapılan incelemenin ardından babası Salim Akbaş tarafından teslim alındı.

Oğlunun başarılı bir tıp öğrencisi olduğunu ifade eden baba Salim Akbaş, “19 yaşında Tıp Fakültesi 2. sınıf öğrencisiydi. İstanbul'a Ankara'dan sınav sonrası 2 günlüğüne gezmek için gelmişti. Tesadüfen taksiyle oradan geçerken olmuş. Bu kadar basit, ucuz. Ben istemiyorum oğlum şehit olsun. Oğlum katledildi, ben başka bir şey demiyorum. Mustafa Berkay Akbaş gelecek vaad eden başarılı bir öğrenciydi. Doktor olmak istiyordu, böyle insanlara yardım etmek istiyordu. Ben onu cenaze aracıyla geri götürüyorum şimdi. Sinop'ta yaşıyoruz. Sınav sonrası gezmek için İstanbul'a gelmişti. Twitter'da kayıp ilanı vermiştik. Patlamanın ardından 2 evladım var. Terörü yıllardır lanetliyoruz. Yarın çiçek bırakırlar, başka bir şey yapmazlar” dedi.