Yaşam

Kayseri Erciyes Üniversitesi yakınında patlama

Cumartesi, 17 Aralık 2016
Haber: Kaos GL

Kayseri Erciyes Üniversitesi yakınında patlama meydana geldi. Bomba yüklü araçla yapılan saldırıda can kayıpları ve yaralılar var.

Fotoğraf: DHA

Kayseri Erciyes Üniversitesi’nde bu sabah 08:45 sıralarında bombalı bir saldırı gerçekleşti. Patlama, üniversite önünde bir özel halk otobüsünü takip eden otomobilin infilak ettirilmesiyle meydana geldi.

Sivillerin ve patlama yeri yakınındaki 1’inci Komando Tugayı’ndan çarşı iznine çıkan askerlerin bulunduğu halk otobüsünün hedef alındığı bombalı araç saldırısında 13 kişi hayatını kaybetti, 48 kişi yaralandı.

Genelkurmay açıklaması

Genelkurmay Başkanlığı saldırının ardından açıklama yayınladı:

"17 Aralık 2016 Cumartesi günü saat 08.45 sularında Kayseri Komando Tugay Komutanlığından izine çıkan er ve erbaşları taşıyan araca yapılan bombalı araç saldırısında, 13 kahraman personelimiz şehit olmuş, 48 kahraman personelimiz yaralanmıştır. Yaralılar derhal bölgedeki hastanelere sevk edilerek tedavilerine başlanmıştır. Ayrıca menfur saldırıda sivil vatandaşlarımızın da yaralanmış olabileceği değerlendirilmektedir." 

"Alçakça ve kalleşçe düzenlenen bu saldırıyı şiddetle lanetliyor, saldırıda hayatını kaybeden kahraman silah arkadaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine, TSK personeline ve Yüce Türk Milletine başsağlığı, yaralı kahraman silah arkadaşlarımıza ve vatandaşlarımıza acil şifalar diliyoruz."

RTÜK yayın yasağı getirdi

Kayseri’de sivillerin ve askerlerin bulunduğu halk otobüsüne yönelik saldırıyla ilgili geçici yayın yasağı getirildi.

RTÜK'ten yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

“Toplum sağlğının milli güvenikle kamu düzeni ve kamu güvenliği, suç işlenmesinin önlenmesi amacıyla soruşturma tamamlanıncaya kadar soruşturma dosyası kapsamında görsel ve internet medyasında sosyal medyada, her türlü röportaj ve bu içerikte haber yapılmasının 5187 sayılı kanunun 3/2 maddesi gereğince yasaklanmasına karar verildi.”