Yaşam / Dünyadan

New York’ta isim değişikliği kazanımı: Kendim olmak için çok uğraştım

Cuma, 23 Aralık 2016

New York’tan trans erkek Ben Stanford, alt mahkemenin “tıbbi kanıt” talebine rağmen yasal olarak ismini değiştirebilmesini kutluyor: Kimliğime uymayan bir isme sahip olmak günlük hayatımda bana büyük zorluklar yarattı.

New York’ta yaşayan trans erkek Ben Stanford yasal olarak ismini değiştirebilmesini kutluyor.

Ben Stanford, daha önce isim değişikliği için başvurduğu alt mahkeme tarafından cinsiyet geçiş sürecinin “tıbbi kanıtı”nı sunmayı reddettiği için geri çevrilmişti.

Trans Yasal Savunma ve Eğitim Fonu (TLDEF) adına çalışan ve Stanford’un avukatlığını yapan Nixon Peabody’den Laurie Styka Bloom, özellikle diğer isim değişikliği davaları böyle bir kanıt istemezken kimsenin mahkemeye bu konuda tıbbi kanıt sunmak zorunda bırakılmaması gerektiğini belirtti.

“Kendim olmak için çok uğraştım”

Temyiz mahkemesinin kararıyla yasal olarak ismini değiştirebilen Stanford durumu şöyle açıkladı:

“Kendim olmak için çok uğraştım. Kimliğime uymayan bir isme sahip olmak günlük hayatımda bana büyük zorluklar yarattı. Ama sonunda tamamıyla benim kendi benliğimi yansıtan bir isme kavuştum. Beni bu çileden kurtardıkları için TLDEF ve Nixon Peabody’e minnettarım. Bundan sonra hayatıma kendim olarak devam edebileceğim.”

Kendi benliğine uygun gördüğü isimle yasal ismin uyuşması önemli

TLDEF avukatlarından Ezra Young da, “Transların eğitim, sağlık, barınma ve toplumsal alanlarda karşılaştıkları ayrımcılıklarla başa çıkabilmeleri için kendi benlikleriyle ona uygun gördükleri ‘yasal’ isimlerin uyuşması önemli bir nokta” diye konuştu:

“Yasal sistemler, hem pahalı hem zaman alan hem de göz korkutan bir süreç. Biz müvekkillerimizin daha mutlu ve sağlıklı bir hayat yaşayabilmeleri için bu süreçlerde pozitif sonuçlar alabilmelerini sağlayan yasal danışmanlık hizmeti veriyoruz. Ben’in isim değişikliği başarısının diğer herkes için geçerli olacağını umuyoruz ve heyecanlıyız.”