İnsan Hakları / Çalışma Hayatı

‘Zafer direnen emekçilerin olacak!’

25 Aralık 2016
Haber: Kaos GL

İstanbul’da “İşimi, ekmeğimi geri istiyorum” sloganı ile başlayan Emekçi Yürüyüşü dördüncü gününde Ankara'da halaylarla sona erdi.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu'nun (KESK) 21 aralık tarihinde İstanbul Kadıköy’den “İşimi, ekmeğimi geri istiyorum” şiarı ile başlattığı Emekçi Yürüyüşü 4. gününde Ankara’ya ulaştı. Dün 12:00’da KESK binası (Ankara) önünden ihraç edilen ve açığa alınan üyelerin “İşimi, Ekmeğimi Geri İstiyorum”,“Zafer direnen emekçilerin olacak”, “Çalmadık, çırpmadık, kandırılmadık” sloganlarıyla Sakarya Meydanı’na ulaşan Emekçi Yürüyüşü’ne, demokratik kitle örgütleri ve siyasi partiler de destek verdi.

Sakarya Meydanı’nda gerçekleştirilen basın açıklamasında KESK Eş Genel Başkanı Lami Özgen, polisin her türlü baskısına, mermisine, kalkanına, copuna, gazına karşı direndiklerini, soğuk ve ayaz havaya, yağmura rağmen bütün engelleri aşarak Emekçi Yürüyüşü’nün Ankara’ya ulaştığını kaydederek, örgütlü mücadelenin engellenemeyeceğini vurguladı.

Özgen, OHAL kapsamında çıkarılan KHK’ler ile on binlerce kamu emekçisinin ihraç edildiğini ifade ederek, “İhraç edilen 86 bin kamu emekçisi içerisinde 2 bin 77 KESK üyesi de var. Biz sadece kendi üyelerimizin değil, haksız ve hukuksuz bir biçimde işine son verilen başta üyelerimiz olmak üzere tüm kamu emekçilerinin haklarının iade edilmesi için mücadele ediyoruz. Kurulduğumuz günden beri emek ve demokrasi mücadelesini bir arada yürüten 3 milyon kamu emekçisinin sesiyiz. Açığa alınan arkadaşlarımızı nasıl geri döndürdükse, ihraç edilen arkadaşlarımızı da işine geri döndüreceğiz” dedi.

OHAL’in derhal kaldırılması, KHK’lerin iptal edilmesi, ihraç edilen/açığa alınan kamu emekçilerinin göreve iadesi, soruşturmaların son bulması için başlayan Emekçi Yürüyüşü’nün bir son değil başlangıç olduğunu ifade eden Özgen,  emek ve demokrasi mücadelesinde ülkenin muhalif bütün kesimlerine, akademisyenlerine, kadınlarına, aydınlarına, gazetecilerine, belediye başkanlarına, milletvekillerine, alevilerine, Kürtlere yönelik baskı politikalarını kınayarak, geçmişten bugüne 38 yıl önce Maraş’ta yaşanan katliamı hatırlattı. Aynı zihniyetin bugün de var olduğunu, buna karşı emek ve demokrasi mücadelesinde KESK’in susmadığını, biat etmediğini, her zeminde mücadeleyi büyüttüğünü, diz çökmediğini, hak verilmez alınır ilkesinin bir kez daha eylemleriyle karşılık bulduğunu dile getirdi.

Yapılan açıklamalardan sonra Emekçi Yürüyüşü halaylarla son buldu.