İnsan Hakları

Yeni Akit’e 6 bin lira manevi tazminat cezası

Perşembe, 29 Aralık 2016
Haber: Kaos GL

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan'a “kahpe” diyen Yeni Akit gazetesi 6 bin lira manevi tazminat ödeyecek.

Atatürk Orman Çiftliği mücadelesinde Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, kendisini hedef gösteren; “kahpe”, “yüzsüz” , “aşağılık” “ne mal olduğunu gözünden anlarım” ifadeleriyle hakaret içerikli haber ve köşe yazıları yayınlayan Yeni Akit gazetesine açtığı tazminat davasını kazandı.

Ankara 9. Asliye Hukuk Mahkemesi, gazetenin vefat eden köşe yazarı Hasan Karakaya’ya açılan davayı vefat etmesi nedeniyle reddederken, Yeni Akit gazetesine açılan davada ise 6 bin lira manevi tazminat ödenmesine karar verdi.

Tazminat Kardelenler Projesi için ÇYDD'ye bağışlanacak

Candan kararı “Atatürk Orman Çiftliği ve kent mücadelesinde, bir kadın olarak mücadele etmeyi içine sindiremeyenler, küçük düşürücü, yalan, iftira ve suç isnadı içeren haberler yazdılar. Yeni Akit ve yazarı Hasan Karakaya bunların başında geliyor. Kadınların mücadelesine katlanamayan yandaş medyadan tahsil edilecek 6 bin lira tazminatı kız çocuklarının eğitimine katkı sağlamak için Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’ne bağışlayacağım. Kız çocukları okusun ve haddini bilmeyenlere karşı bilimin ve aklın gücüyle mücadele etsinler” diye değerlendirdi.