Medya

Başkomiserden ‘Hande Kader’le fotoğrafımı paylaştın’ suç duyurusu

Cuma, 20 Ocak 2017
Haber: Kaos GL

2015 LGBTİ Onur Yürüyüşü’nde Hande Kader’i kolundan sürükleyen başkomiser, Kader’e saldırırken fotoğraflarını paylaşan Ayşe Arman ve Mabel Matiz hakkında suç duyurusunda bulundu.

Ağustos 2016'da yakılarak öldürülen trans kadın Hande Kader (sağda) 2015 LGBTİ Onur Yürüyüşü'nde

2015 LGBTİ Onur Yürüyüşü’nde Hande Kader’e saldırırken fotoğrafları çekilen başkomiser, Hürriyet Gazetesi yazarı Ayşe Arman ve şarkıcı Mabel Matiz hakkında suç duyurusunda bulundu.

2016 Ağustos’unda yakılarak öldürülen trans kadın Hande Kader’i kolundan sürükleyen Başkomiser Faruk B., Kader öldürüldükten sonra sosyal medya hesaplarından fotoğrafı paylaşan Ayşe Arman ve Mabel Matiz’den şikayetçi oldu.

Kader’e saldıran polis “hedef gösterildiğini” iddia ediyor!

Sabah gazetesinin haberine göre Arman hakkında soruşturma başlatıldı. Ayşe Arman'ın savcılıkça başlatılan soruşturma kapsamında ifadeye davet edildiği öğrenildi.

İstanbul Anadolu Başsavcılığı'na Hürriyet Gazetesi yazarı Ayşe Arman ve şarkıcı Mabel Matiz ile ilgili suç duyurusunda bulunan Başkomiser Faruk B., geçtiğimiz Ağustos ayında katledilerek yakılan Hande Kader'e “LGBT yürüyüşünde müdahalede bulunduğu sırada” gazeteciler tarafından çekilen fotoğrafını Arman ve Matiz'in sosyal medya hesapları üzerinden paylaştığını, bu şekilde hedef gösterildiğini ileri sürdü.

Başkomiserden “FETÖ” iddiası!

Faruk B., savcılığa verdiği dilekçesinde şunları söyledi:

“Valilikçe yasaklanan ve yasa dışı yapılan LGBT yürüyüşünde görev aldığım esnada yasa dışı eylemlerini sürdürmekte ısrar eden gruba yapılan müdahale esnasında grubun başında birlik amiri olarak görev yaptığım esnada, daha sonra basından öğrendiğim müdahale esnasında çekilen resimde olduğumu gördüm. Katledilerek yakılan ve adını sonradan öğrendiğim Hande Kader'e müdahale esnasında çekilmiş ve net bir şekilde görülmekteyim. Bu görüntülerde Ayşe Arman isimli gazetecinin kendi Instagram hesabında açık ve net bir şekilde beni terör örgütlerine ve diğer illegal örgütlere hedef gösterecek şekilde yayınlamıştır. Ve bu olayın sebebi benmişim gibi lanse edilmiştir. Bu kişinin yaptığım araştırmada sosyal medya hesaplarında milyonlarca takipçisinin olduğu, hatta bu yayınlanan resimi yaklaşık 20 bin kişinin beğendiğini ve kendi www.hurriyet.com.tr isimli sitede aynı şekilde resmimi yayınlamış ve ikinci kez beni hedef haline getirmiştir.FETÖ/PDY Terör Örgütü'nün ço önemli soruşturma ve operasyon dosyalarına bizzat yönetmem nedeniyle ve basında özellikle yer almam nedeniyle beni hedef haline getirdiklerini düşünüyorum. Şöyle ki FETÖ/PDY terör örgütü tüm yasadışı terör örgütleriyle işbirliği yaptığı da gözönünde bulundurulduğunda ne kadar açık hedef haline geldiğimde anlaşılacaktır. Ayrıca Mabel Matiz isimli şarkıcı da aynı resmi kullanarak kendine ait sosyal medya hesabında paylaşarak geniş kitlelere ileterek ayrıca başka gruplara da beni hedef haline getirmişlerdir.”