Yaşam / Dünyadan

Trump: ‘Nankör, hain Chelsea Manning!’

Cuma, 27 Ocak 2017
Haber: Kaos GL

ABD Başkanı Donald Trump, Twitter’da Barack Obama’nın başkanlığının son günlerinde serbest bırakma kararı aldığı Chelsea Manning’e “nankör, hain” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump tartışma yaratan açıklamalar yapmaya devam ediyor. Görevine başlar başlamaz kürtajı destekleyen uluslararası sivil toplum kuruluşlarının devlet fonundan yararlanmasını yasaklama kararı alan Trump’ın bu sefer hedefinde Chelsea Manning vardı.

Trump, Wikileaks'e bilgi sızdırdığı için hapis cezası alan ancak eski başkan Barack Obama tarafından affedilen Chelsea Manning hakkında Twitter'dan “nankör, hain” diye yazdı.

Trump şöyle dedi: “Cezaevinden hiçbir zaman çıkamamış olması gereken nankör, hain Chelsea Manning şimdi Obama'yı zayıf lider olarak anıyor. Berbat!”

Manning Guardian’a yazmıştı

Trump, tweet’inde Manning’in Guardian’da yayınlanan makalesinden bahsediyor. Manning makalesinde “Barack Obama’nın mirası yeteri kadar cesur olmamaya ilişkin bir uyarı” diyerek Obama döneminde çok az kalıcı başarı elde edildiğini yazmıştı.

Manning ayrıca Trump yönetimi ile geçecek 4 yılın LGBTİ topluluğu açısından 'daha kara zamanlar' olacağını belirterek, LGBTİ’lerin 'güçlü ve pişmanlık duymayan yenilikçi bir lideri' desteklemesini istemişti.

Barack Obama “af yetkisini” kullanmıştı

ABD ordusuna ait gizli belgeleri, Wikileaks aracılığıyla sızdırdığı suçlamasıyla 2010 yılından beri askeri cezaevinde tutulan ve cezaevinde cinsiyet geçiş sürecine başlayan Chelsea Manning, ABD Başkanı Barack Obama tarafından “başkanlık özel yetkisi” ile affedildi. Askeri casusluk suçlamasıyla 35 yıla mahkûm olan Chelsea Manning bu af sayesinde serbest kalacak.

Görev süresinin bitmesine iki gün kalan Obama’nın başkanlık özel yetkisi ile affettiği 273 mahkûmdan biri olan Manning’in Uluslararası Homofobi Karşıtı Gün’e denk gelen 17 Mayıs’ta serbest kalacağı tahmin ediliyor.

Belge sızdırmak suçlamasıyla tutuklanmadan önce, Manning’in cinsiyet kimliği nedeniyle ordudan uzaklaştırılma süreci başlatılmıştı. Tutuklanmasının ardından, trans kadın olduğu halde, erkeklere ayrılan bölümde tutulmuş ve tecrit edilmişti. Cinsiyet geçiş sürecinde sağlık hakkı kesintiye uğratılmış ve hormon tedavisine erişimini kısıtlanmıştı. 

Manning'in özgürlüğüne kavuşması için, #HugsForChelsea hashtag’i ile sosyal medya eylemi başlatılmış ayrıca 100 binden fazla imza toplanmıştı.