Medya

Sosyal medya paylaşımlarından gözaltına alınan Zozan Özgökçe serbest

Cumartesi, 28 Ocak 2017
Haber: Kaos GL

Sosyal medya paylaşımlarında “Cumhurbaşkanına hakaret ettiği” iddiasıyla gözaltına alınan feminist aktivist Zozan Özgökçe serbest bırakıldı.

Kanun Hükmünde Kararneme (KHK) ile kapatılan Van Kadın Derneği (VAKAD)  kurucularından, feminist aktivist Zozan Özgökçe, blog yazıları ve sosyal medya paylaşımları nedeniyle 27 Ocak Cuma günü “Cumhurbaşkanına hakaret” iddiasıyla  Van Emniyet Müdürlüğü tarafından ifadeye çağrıldı. Kardeşi avukat Helin Özgökçe ile birlikte ifade vermek için emniyete giden Zozan Özgökçe, sağlık kontrolünden geçirildi ve ifadesi alındı. Zozan, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Bianet’e konuşan HDP Van Milletvekili avukat Bedia Özgökçe, kendilerine kardeşi Zozan Özgökçe’nin gözaltında tutulacağının söylendiğini, bunun üzerine nöbetçi savcıyla görüşerek, suçlamaların ifade özgürlüğü kapsamında kaldığını ve Zozan Özgökçe’nin ifadesi alınarak hemen bırakılması gerektiğini savcıya ilettiklerini ifade etti.

OHAL kapsamında kapatılan VAKAD, kadınlara destek veriyordu

Zozan Özgökçe’nin kurucuları arasında olduğu Van Kadın Derneği (VAKAD), 2004’te bağımsız ve feminist bir örgüt olarak kuruldu.  Şiddet gören kadınlara hukuksal, sosyal, ekonomik, psikolojik destek veriyordu. 2011 Van depreminde zarar gören bölgelerde çalışma yapıyordu. Sadece Van’dan değil, Hakkari, Muş, Bitlis’ten de kadınlar VAKAD’a başvuruyordu. Haftada üç gün mülteci kadınlara İngilizce ve Türkçe okuma yazma dersleri veriyordu. Yılda 200’den fazla seminer düzenliyor, kadının insan hakları, finansal okur-yazarlık, liderlik konusunda kadınlara eğitim veriyordu.  Ayrıca okulları ziyaret ediyor, çocuklara istismara karşı mahremiyet eğitimi de veriyordu.  VAKAD, OHAL kapsamında 677 sayılı KHK'yla  22 Kasım 2016’da kapatıldı.