İnsan Hakları

Onur Yaser Can davası 31 Mayıs’a ertelendi

Çarşamba, 1 Şubat 2017
Haber: Kaos GL

Duruşmanın ardından konuşan Mevlüt Can: “Dava sadece belgede sahtecilik ile ilgili kalmayacak, işkenceci polisleri, işkenceden dolayı yargılatacağız.”

Onur Yaser Can’ın ölümüne sebep olan işkenceci polislerin “evrakta sahtecilik” suçundan yargılandığı dava bugün İstanbul 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Gözaltında işkenceye maruz kaldıktan sonra 28 yaşında intihar eden Onur Yaser Can’ın ailesinin açtığı davanın 7. duruşması bugün Onur Yaser Can’ın babası Mevlüt Can, kız kardeşi Ezgi Sevgi Can ve Can ailesinin avukatı Ercan Kanar’ın katılımıyla gerçekleşti. Mahkeme, Can ailesinin Ulusal Kriminal Büro’nun hazırladığı imaj kaydının kopyasının kendilerine verilmesi talebini kabul etti. Mahkeme başkanı, bilirkişinin hazırlayacağı raporun sunulması için duruşmayı 31 Mayıs tarihine erteledi.

Duruşmanın ardından Onur Yaser Can’ın babası Mevlüt Can altı yıldır adaletin peşinde olduklarını ve ne kadar uzun sürerse sürsün vazgeçmeyeceklerini, işkenceci polislerin yalnızca belgede sahtecilik değil işkenceden dolayı da yargılanmaları için mücadele edeceklerini ifade etti. 

Hukuki süreçte hakkında

Can ailesi, oğullarının ölümünün ardından, Can’ı sorgulayan polisler hakkında “işkence, görevi kötüye kullanma ve cinsel saldırı” suçlarından mahkemeye başvurmuş ancak soruşturma başlatan İstanbul Cumhuriyet Savcılığı, “işkence, intihar, kötü muamele” suçlarından takipsizlik kararı vermiş, gözaltı tutanaklarını hazırlayan polisler hakkında “resmi belgede sahtecilik” suçundan dava açılabilmişti.

16 Mayıs 2012 tarihinde görülen davada iki polis memuruna 2 yıl 6’şar ay hapis cezası verilmiş ancak Yargıtay bu kararı “bilirkişi raporunun yetersiz olduğu, tahrif edilen evrakta, sanıkların savunmasına göre sadece tarih ve sicil kısımlarının değiştirildiği” gerekçeleriyle bozulmuştu. Bu süreçte yaşananlara dayanamayan Onur Yaser Can’ın annesi Hatice Can da, 2 Mart 2014’de, intihar ederek yaşamına son vermişti.

Yeniden görülen davanın bir sonraki duruşması 31 Mayıs’ta gerçekleşecek.