İnsan Hakları / Eğitim

Dönem başladı, ‘Queer Teori’ zili çalamadı!

Cuma, 17 Şubat 2017
Haber: Kaos GL

Kaos GL’den bu dönem “Queer Teori” dersinin açılamamasına ilişkin açıklama: Bu bir veda değil aksine bu güne kadar beraber yürüdüğümüz, eylediğimiz, düşündüğümüz hocalarımızla, öğrencilerimizle başka mecralarda eylemeye devam edeceğimizin ilanıdır!

Foto: Yıldız Tar, 17 Mayıs Homofobi Karşıtı Yürüyüş, 2015

Kaos GL Derneği Ankara Üniversitesi Kadın Çalışmaları ile birlikte 2013 yılından beri yürüttüğü “Queer Teori” dersine ilişkin açıklama yayınladı.

Akademisyenlerin KHK ile ihraç edilmesinin ardından dersin yapılamayacağını açıklayan dernek, “Bu bir veda değil aksine bu güne kadar beraber yürüdüğümüz, eylediğimiz, düşündüğümüz hocalarımızla, öğrencilerimizle başka mecralarda eylemeye devam edeceğimizin ilanıdır” dedi.

“Queer Teori” dersi Kaos GL’den Aylime Aslı Demir’in ihraç edilen Betül Yarar, emekliliğe zorlanan Alev Özkazanç ile yürüttüğü bir ders. Dersi bu dönem Funda Şenol Cantek yürütecekti ancak KHK ile ihraç edildi.

Dersin tarihi

Derneğin derse ilişkin açıklaması şöyle:

“Ankara Üniversitesi Kadın Çalışmaları’nın “Queer Çalışmaları” macerası 2013 yılında başladı. Bu macera anlaşılan sadece bölüm öğrencilerini etkilemeyecek hem başka fakülte öğrencilerinin hem de Ankara’daki pek çok farklı üniversite öğrencisinin dahil olacağı bir ders olacaktı. Oldu da! Ders için okulun tahsis ettiği sınıflar doldu taştı, derse katılan öğrenci sayısı yüzleri aşınca konferans sa