İnsan Hakları

‘Merhaba Canım’ serisinde mikrofon intersekslerdeydi

26 Şubat 2017
Haber: Kaos GL

Özgür Renkler’in düzenlediği “Merhaba Canım” söyleşi serisinin üçüncüsü İnterseks Anatolya aktivistlerinin katılımıyla gerçekleşti.

Bursa Özgür Renkler Derneği “Merhaba Canım” söyleşi serisinin üçüncüsünü, 19 Şubat Pazar günü Arda Özen’in kolaylaştırıcılığında İnterseks Anatolya aktivistlerinin katılımıyla gerçekleştirdi. Söyleşide, İnterseks Anatolya’dan Şerife, Caner, Belgin ve Zeynep "İnterseks Olmak" üzerine paylaşımlarda bulundu.

Türkiye LGBT hareketi içerisine interseks mücadelesinin dahil oluşu, hareketin yakın tarihi, dünyada intersekslerle ilgili gelişmeler, intersekslerin sorunları ve rıza dışı interseks çocuk ameliyatları söyleşide konuşuldu. Genel ahlak ve ikili ilişkilerin de interseks açısından tartışmaya açıldığı etkinlikte konuşmacılardan Belgin eşcinsel ilişkilerde de hala ikili cinsiyet sisteminden kalma bazı önyargıların ve dayatmaların bulunabildiğine dikkat çekerek, LGBTİ+ toplumu içinde intersekslerin romantik ilişkiler bakımından bazı sıkıntılar yaşayabildiğini dile getirdi.

Konuşmacılar özel hayatlarından örneklerle intersekslerin aile, eğitim ve iş hayatında yaşadıkları sıkıntıları ortaya koydu. Söylesi sonrası soru – cevap kısmında izleyiciler özellikle rıza dışı ameliyatlar ve eğitim müfredatında interseksin hala bir hastalık olarak yansıtılması ile ilgili sorular sordular. Ders kitaplarında interseksin “genetik bozukluk” olarak adlandırılmasının interseks bireylerin patolojikleştirilmesine zemin hazırladığı vurgulanarak bunun değiştirilmesi ve “cinsiyet gelişim bozuklukları” gibi ifadeler yerine “cinsiyet gelişim çeşitlilikleri” ifadesinin kullanılması gerektiğinin altı çizildi.

Söyleşinin sonunda konuşmacılardan Şerife, Özgür Renkler Derneği’ne teşekkür ederek "Bizler birer salyangozuz. Yapıştığımız duvarlardan, yaşadığımız yerlerden bir yağmur ile çıkıyoruz. Özgür Renkler bugün adeta güzel bir yağmur yağdırdı ve bizi harekete geçirmiş oldu. Ardından hep birlikte gökkuşağını açacağız" dedi.