Gökkuşağı Forumu

Ömrümüzden Ömür Satmak

Pazartesi, 6 Mart 2017

Yaşamak için asgari “şeyler” nelerdir? Öncelikle hayatta kala bilmek için “yeme/içme” meselesi birincil öneme sahip. Peki, yeme/içmeyi takip eden “şey” nedir? Tabi ki “barınma” bir ev belki de bir saray ikisi de barınma ihtiyacını karşılıyor. İşte film tam burada başlıyor. Yönetmen koltuğunda siz varsınız. Kendi filminizi kendiniz çekiyorsunuz yani, kulağa çok güzel geliyor değil mi? Oysaki kulağınızın işittiği seslerden oluşan sözcükler bütünü sizi kandırıyor. Bakın hepimiz nasıl kandırılıyoruz dilim döndükçe anlatmaya çalışayım.

Öncelikle bir arkadaşınız ya da sevgiliniz ya da eşiniz ile birlikte bir kafeye gittiğinizi düşünün. Salaş güzel bir kafe, garson size boş bir masa gösterdi ve oturdunuz. Garson yanınızdan uzaklaştı. Sizlere menüden bir şeyler seçmeniz için zaman bıraktı. Menüye bakmadan önce aklınızdan kahve içmeye karar vermişiz bile ama yine de menüye baktınız/bakıyorsunuz.

                                                         Görsel: Daehyun Kim

Fiyat, kafede ne kadar oturduğunuza göre değişir. Nasıl mı? Kafede 30 dakika oturdunuz ve iki sade kahve içtiğinizi düşünerek hesaplamamıza geçelim. Hesaplamaya başlamadan önce şunları söylemem gerek; bu hesaplama meseleye sayılarla yapılan matematiksel bir hesaplama gözüyle bakmayın. Başka bir paralel evrenden bakmanızı öneririm. Böyle yapmadığınız sürece bu okuduğunuz yazı size çok saçma ve anlamsız gelecek yazının yazarı olarak benden söylemesi. Konumuza dönecek olursak, içtiğiniz iki kahve değil kafede kalma süremize para ödüyorsunuz. Nasıl mı? Cevap kafede içtiğiniz iki kahveye verdiğiniz paranın aslında kafede size hizmet eden garson ve diğer çalışanların ömürlerinden para karşılığında aldığınız 30 dakika olduğunu söylememe gerek yok. Bunu zaten biliyorsunuz. Ama ben yine de yazıyorum. Neden mi yazıyorum. Yazımın daha uzun olması için tabi ki.

Oyumuz elbette ki HAYIR. Evet, arkadaşlar şaka bir yana gerçek olan bu. Bizler/sizler tek tek kimiz bilmiyorum. Belki örnekte vermiş olduğum gibi bir garson ya da başka bir “şey”. Hepimiz hayatta kalabilmenin tek yolunun M.Ö 7’nci yüzyılda Anadolu’nun batısında yaşamış olan Lydialılar’ın bulduğu “şey” olan para ile olacağını düşünüyoruz. Kazandığımız paralar ile yeme/içme meselesini halledecek yine o paralar ile onu takip eden “barınma” ihtiyacımızı gidereceğiz/gideriyoruz. İşte tam olarak o paraları kazanırken ya da harcayıp başka insanlara para kazandırırken birbirimizin ömründen ömür alıyoruz. Neyle mi alıyoruz? Ham maddesi ağaç olan ve ağacın işlenmesiyle adını kâğıt koyduğumuz ve belli boyutlarda kesilen kâğıtların üzerlerine darphane de bazen Benjamin Franklin veya başka birilerinin resimlerini ekleyip adına sonradan para dediğimiz “şey” ile yapıyoruz.

Bu düşündüklerimi bilin istedim. Hayatınızda paraya alternatif bir yol bulmanız umuduyla. Çünkü daha önce zamanı durdurabilen birine rastlamadı bu dünya.