Gökkuşağı Forumu

Ne olacaksa olsun!

28 Mart 2017

Tarih: 16 Nisan 2017 referandumuna 3 hafta kala

Yer: İç Ege’de bir Şehir

Saat 23:30

Ailemle gittiğimiz şehrin en güzide restoranlarından birisinde ailece oturuyoruz. Sahnede bir grup var, şarkılar güzel pop vesaire herkes mutlu mesut takılıyor. Önümüzdeki masalar, bir Devlet kurumunun çalışanları ile dolu. Kurumca getirilen bir takım yeme içme kısıntıları nedeniyle fazla eğlendikleri de söylenemez.

Birden sahnedeki şarkıcı Zülfü Livaneli’den “Karlı Kayın Ormanı’nı” söylemeye başlıyor. Herkes sus pus, ardından arka masalardan aldığı yoğun alkıştan cesaret alan grup, yine Zülfü Livaneli’nden “Memik Oğlan” a başlıyor.

Ancak bu şarkıya başlarken kurumdan gelen dinleyicilerin gözlerindeki tereddütleri ve korku dolu bakışları görmüş olacaklar ki, şarkıcı “Ne olacaksa olsun!” diyerek şarkıya başlıyor…

“Ne olacaksa olsun!...”

Hangi görüşten olursa olsun, milyonlarca insanın sevdiği bir şarkıyı söylemeden önce neden bir şarkıcı “Ne olacaksa olsun!” der?

Peki ne olabilir?

Kurum çalışanları panikle yavaş yavaş masalarını terk etmeye başladılar. Kalan bir kısmı şarkıya, alkışlarla ya da söyleyerek eşlik etmediler ama istemsizce, elleri ve kafaları ile tempo tutarak, eşlik ettiler, umarım bizim dışımızda kurumdaki amirleri falan fark etmemiştir bu durumu. İzmir Marşıyla program kapatıldığında kurum masasında kimse kalmamıştı…

Aynı gün saat 19:30

Mekanın işletmecisinin ağzından aktarıyorum. “Geçen gün AKP İl başkanı geldi bana referandumdaki oyumu sordu. Ben de “Tabii ki Evet” dedim. Başka ne söyleyebilirim ki. Bu işletmeyi tırnaklarımla kazıyarak kurdum bu noktalara getirdim ben. Biliyorum ki “Hayır” diyeceğimi söylesem mekanım kapatılacak. Bir sürü çalışan var hepsi işsiz kalacak. Artık kendimden utanmaya, nefret etmeye başladım bu adamlar yüzünden. Bizim gibi işletmeciler sürekli karakterinden ödün vermeye zorlanıyor. Bıktık artık…

Yukarıda anlattıklarımın yorumu size kalsın…

16 Nisan 2017’de ne olacak? Sonuç ne çıkarsa çıksın hiçbir sıkıntı son bulmayacak. Bir referandumda Evet veya Hayır demeyle memleket kurtulmayacak elbet.

Meselenin özü şu; Seçim falan hikaye kolları sıvayıp memleketin bir ucundan tutmanın zamanı geldi de geçiyor. İnsanlarımızın; özgür ve mutlu olabilecekleri, bağırarak iradelerini ortaya koyabilecekleri, şarkılarını söyleyebilecekleri, kimseye minnet etmeden ekmeklerini kazanabilecekleri bir ülkede yaşamaları için bir referandumdan fazlası gerekiyor.  

Son Yazıları