Yaşam / Dünyadan

‘Çeçen polisi, yüzden fazla eşcinseli alıkoydu’ iddiası

Pazartesi, 3 Nisan 2017

Çeçenistan’da yüzden fazla kişinin “gey oldukları için” yetkililer tarafından alıkonulduğu, üç kişinin hayatını kaybettiği iddia ediliyor. Yetkililer, “Ülkemizde böyle insanlar olmadığı için tutuklamamız mümkün değil. Vardıysa bile akrabaları onları dönüşü olmayan yerlere çoktan gönderirdi” diyor.

                                                   Çeçen ve Rus bayrakları

Rus Gazetesi Novaya Gazeta ve insan hakları aktivistleri, Rusya Federasyonu’na bağlı cumhuriyetlerden Çeçenistan’daki yetkililerin onlarca erkeğin eşcinsel oldukları şüphesiyle yetkililerce yakalanmasına sebep olan bir ‘gey karşıtı kampanya’ başlattığını iddia etti.

Çeçenistan’ın önde gelen yazarlarından birinin hazırladığı habere göre, yüzden fazla kişi gözaltına alındı ve bu yakalamalar sırasında üç kişi de öldürüldü. İddiaya göre gözaltına alınanlar arasında yerel televizyonlardan tanınmış isimler ve dini figürler de bulunuyor.

“Ülkede var olmayan insanları tutuklayıp zulmedemezsiniz”

Çeçenistan lideri Ramzan Kadyrov’un sözcüsü Alvi Karimov, Çeçenistan’da hiç eşcinsel kişi olmadığını iddia ederek habere ilişkin “tamamen yalan ve yanlış bilgilendirme” dedi.

Interfax Haber Ajansı’na konuşan Kadyrov, “Çok basitçe, ülkede var olmayan insanları tutuklayıp zulmedemezsiniz. Eğer Çeçenistan’da böyle insanlar vardıysa bile, emniyet yetkililerinin bu konuyla ilgili hiçbir şey yapmasına gerek kalmazdı; çünkü bu kişilerin akrabaları onları dönüşü olmayan yerlere çoktan gönderirdi” dedi.

Bölgenin İçişleri Bakanlığından bir kişi ise Rus RBC gazetesine bu raporun bir “1 Nisan Şakası” olduğunu söyledi.

“Doğrulamak mümkün gözükmüyor”

Öte yandan Guardian’a konuşan International Crisis Group proje direktörü Ekaterina Sokirianskaia, geçtiğimiz 10 günde birçok farklı kaynaktan bu konuyla ilgili endişe verici haberler aldığını belirtti.

“Grozny’nin (Çeçenistan’ın başkenti) içinde ve dışında, farklı yaş ve meslekten birçok insanın başına geldiğini duydum. Konunun son derece tabu olması, bilgilerin ikinci veya üçüncü elden ulaşması ve henüz hiç doğrulanabilir vaka olmaması anlamına geliyor” dedi ve ekledi:

“Kurbanlardan ve ailelerinden bilgi almak neredeyse imkansız, ama birçok farklı insandan aldığım bilgilerin çokluğu gözaltıların ve şiddetin yaşanmadığına inanmamızı zorlaştırıyor.”

LGBTİ’ler için acil yardım hattı

Novaya Gazeta’nın haberine göre, üç kişinin öldürüldüğü iddia ediliyor ve diğerleri ise “namus cinayeti beklentisiyle” ailelerine teslim edilmiş olabilir.

St Petersburg’ta bir LGBTİ örgütü, Çeçenistan’dan ayrılmak için yardım isteyen eşcinsel kişiler için anonim bir acil yardım hattı oluşturdu. Yıllarca süren tehdit ve baskının ardından bölgede neredeyse hiçbir bağımsız gazeteci veya hak savunucusu çalışamıyor, insan hakları alanında çalışanlar ise gazetenin raporunu reddetti.

“Toplumumuzda bu tür kişi kalmayana kadar…”

Bir Rus radyosuna konuşan Kadyrov’un insan hakları komisyonunda görevli Çeçen aktivist Kheda Saratova, “Bu konuda bir tane bile talep almadım, ama alsam da hiçbirini dikkate almazdım” dedi ve ekledi:

“Çeçen toplumumuzda geleneklerimize ve kültürümüze saygılı herhangi bir kişi, bu tür bir insanı yetkililerden hiçbir yardım istemeden ele geçirecek ve toplumumuzda bu tür bir kişi kalmadığına emin olana kadar her şeyi yapacaktır.”

Kaynak: Guardian