Yaşam / Dünyadan

LGBTİ hakları savunucusu, Uganda Başkanına hakaretten tutuklandı

11 Nisan 2017

Ugandalı insan hakları aktivisti ve akademisyen Stella Nyanzi, Başkan Yoweri Museveni’ye hakaretten tutuklandı. Nyanzi, ülkede LGBTİ haklarını açıktan savunan az sayıdaki isimden biri. 

Makerere Üniversitesi’nden akademisyen Stella Nyanzi, geçen Cuma okul çağındaki kızlara hijyenik ped sağlamak için düzenlediği kaynak geliştirme aktivitesinin ardından, hükümeti eleştirdiği ve ‘huzuru bozduğu’ gerekçesiyle gözaltına alındı.

Nyanzi, cumhurbaşkanının eşi ve aynı zamanda Eğitim Bakanı olan Janet Museveni’yi seçim kampanyası sırasında bütçe ayırmaya söz verip yerine getirmediği, maddi durumu iyi olmayan kız öğrenciler için hijyenik ped sağlanması konusunda eleştirdi.

Daha önce 1986’dan beri görevde olan Başkan Yoweri Museveni’yi ömrü boyunca koltuğundan kalkmayacağı konusunda eleştiren Nyanzi, son olarak Başkan’a kişisel Facebook sayfası üzerinden “kıçımın kenarı” (pair of buttocks) demekle suçlanıyor.

Uganda’da devlet başkanını eleştirme veya dalga geçmeyi suç sayan herhangi bir yasa bulunmamasına rağmen Nyanzi, “Bilgisayarların Kötüye Kullanımı” üzerine yasal düzenlemeler kapsamında ‘saldırganlık, huzuru bozma ve özel hayatı ihlal etme’ ile suçlandı.

Nyanzi, Uganda hükümetini eleştirmeye devam edecek

“Bir düşünür, bilim insanı, şair, yazar, yapımcı ve Facebook kullanıcısı olarak günümüzün yozlaşmış tiranlarını sert bir şekilde eleştirmek benim sorumluluğum” diyen Nyanzi, eşcinsel ilişkiye girme durumunda yedi yıl hapis cezasına çarptırılmanın mümkün olduğu Uganda’da LGBTİ haklarıyla ilgili konuşan birkaç kişiden biri.

Nyanzi geçen yıl Pulse katliamının ardından yaptıkları eylemin ardından, “Aşk her zaman kazanır ve dayanışma kuvvetlendirir. Bizim birbirimize bağlı olduğumuzu bilmek gerçekten önemli. Hepimiz insanız” demişti.