İnsan Hakları / Nefret Suçları

IRQR: ‘İran’ın eşcinsellere işkence geleneğinden dolayı endişeliyiz!’

Pazartesi, 24 Nisan 2017

İran’da düzenlenen bir partinin katılımcılarının sodomi’den tutuklanması üzerine IRQR bir açıklama yaptı.

İran’ın İshafan Bölgesi’nde yer alan Bahadoran’da 13 Nisan’da düzenlenen özel bir parti, İran polisi tarafından terörize edildi. Polis, etrafa birçok kez ateş ettikten sonra, otuzdan fazla erkeği eşcinsel oldukları gerekçesiyle tutukladı.

Ortadoğulu, çoğunlukla İranlı mültecilere destek olan Kanada merkezli hayır kurumu Iranian Railroad for Queer Refugees (IRQR) konuyla ilgili bir açıklama yaptı.

IRQR açıklamasında, doğrulayabildiği çok sayıda habere göre, polisin partideki misafirlere saldırdığını ve darp ettiğini ardından hepsini gözaltına alıp Basij Merkezine (Devrimci Muhafız Milisler) oradan da Isfahan Dastgerd Hapishanesi’ne götürdüğünü ifade etti. IRQR, kaçmayı başaran birkaç kişiden alınan haberlere göre tutuklananlar arasında çok sayıda heteroseksüel de bulunduğunu da ekledi.

"Sodomi"den tutuklandılar

Açıklama, Basij tarafından tüm tutukluların aileleri, oğullarının “Sodomi” olduğu gerekçesiyle tutuklandığını ve davalarına özel bir savcı atandığını ayrıca tutukluların alkol içme, saykodelik ilaçlar kullanma ve sodomiden yargılandığını belirttiklerine yer vermiş.

IRQR, raporlara göre, mahkemeye “eşcinsel faaliyette bulunma kanıtı sağlamak” için tutukluların anal muayeneden geçirilmek üzere İsfahan Adli Tıp bölümüne gönderildiğini bilgisini de verdi.
IRQR açıklamasında, İran İslami Ceza Kanunları’na göre eşcinselliğin ölümle cezalandırılabilir ve hâkimin onları medikal rapor gibi geçerli kanıtlara dayanarak bu cezaya mahkûm edebileceğini hatırlatıyor. İran’da alkol içmenin dahi 100 kırbaç cezasıyla cezalandırıldığının altını çiziyor.

IRQR: Endişeliyiz!

IRQR açıklamasını “bu talihsiz olay İsfahan’da yaşayan tüm LGBTİ topluluğunu korkuya sürükledi, çünkü tutuklular ayrıca tanıdıkları ve arkadaşları olan tüm LGBTİ bireylerin isimlerini vermeye zorlanıyorlar” cümleleriyle bitirirken, “İran’ın çok iyi bilinen eşcinsellere işkence etme tarihinden dolayı” endişeli olduklarını belirtti.