Kültür Sanat

Uluslararası İşçi Filmleri Festivali başlıyor: ‘Cesaret’

Cumartesi, 29 Nisan 2017
Haber: Kaos GL

12. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali, 1 Mayıs’ta dört şehirde eş zamanlı olarak başlıyor.

Bu yıl on ikincisi düzenlenen Uluslararası İşçi Filmleri Festivali’nin “Cesaret” temasıyla yola çıkıyor. Ankara, İstanbul, İzmir ve Diyarbakır’da eş zamanlı olarak başlayacak olan festival 1-7 Mayıs tarihlerinde seyirciyle buluşacak.

Açılış filmi: Kibar Feyzo

15 farklı ülkeden toplam 61 filmin gösterileceği festivalin açılış gecesinde ‘Kibar Feyzo’ gösterilecek ve filmin başrol oyuncularından Müjde Ar özel konuk olarak katılacak.

Festival sürecinde, Karagözle Hacivat’ın din bezirganlarına karşı cesaretini, Ken Loach’un yeni filminde Daniel Blake’in ‘çürüyen sosyal devlet’e karşı cesaretini, ‘Ana Yurdu’nda bir kadının taşra muhafazakarlığına karşı cesaretini, ‘Babamın Kanatları’nda şirketin önerdiği ölüm diyetini reddeden işçi eşinin cesaretini, Maho Ağa’ya karşı Kibar Feyzo’nun cesaretini, ‘Zafere kadar Devrim’ filminde Filistinli devrimcilerin cesaretini, ‘Demirden Ay’da Çinli şair işçilerin cesaretini, ‘Major’da Stonewall’un siyahi cesaretini, ‘Adalen 31’de İsveçli işçilerin cesaretini, ‘Merci Patron’da Fransız işçi ailesinin cesaretini, Halkın Sanatçısı Halkın Savaşçısı Yılmaz Güney’in ‘Umut’, ‘Arkadaş’, ‘Sürü’, ‘Yol’ ve ‘Duvar’daki cesaretini, ‘Dokunuş’ta gericilere karşı Aziz Nesin’in cesaretini, Tahir Elçi’nin onu ‘ölümün üzerine yürüten cesareti’ni izlemek mümkün olacak.

Dört şehirdeki gösterimlerinden sonra festival, birçok kenti kapsayan ve yıl boyu sürecek uzun bir yolculuğa çıkacak. Birçok filmin ilk olarak gösterileceği filmlerin tamamı ücretsiz olacak.

Festivali kim düzenliyor?

Türkiye ve dünyanın dört bir yanından, emekçilerin yaşamlarını ve mücadele deneyimlerini izleyicilerle buluşturmayı ve ülkemizde işçi filmi üretimini özendirmeyi amaçlayan festival; Sine-Sen (DİSK), Dev Sağlık-İş (DİSK), Tez Koop-İş (TÜRK-İŞ), Tek Gıda-İş(TÜRK-İŞ), Ses (KESK), Türk Tabipleri Birliği, Halkevleri, ÇEVBİR, CAPULTV ve Sendika.Org tarafından düzenleniyor.

Şehirlere göre festival programı için festivalin internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.