İnsan Hakları / Eğitim

‘Akademik özgürlükler ile kadın ve LGBTİ hakları alanındaki daralmayı konuşacağız’

9 Mayıs 2017
Haber: Kaos GL

12. Homofobi Karşıtı Buluşma KHK’ların ardından feminist akademisyen ve öğrencileri bir araya getiriyor.

Kaos GL Derneğinin Emeğin Queer Politikası” başlığıyla bu yıl on ikincisini düzenlediği Homofobi Karşıtı Buluşma’da 14 Mayıs Pazar günü KHK’lar ile ihraç edilen feminist akademisyenler ve akademisyenlerin okuldan ihracıyla eğitim hakları kesintiye uğrayan öğrenciler bir araya geliyor.

14 Mayıs Pazar günü on sekiz üniversiteden akademisyen ve öğrencilerin katılacağı oturumun kolaylaştırıcıları Ece Öztan ve Funda Başaran olacak.

Ece Öztan: “Feminist akademisyenlerin deneyimleri ile üniversitedeki feminizmi konuşacağız.”

Oturumun kolaylaştırıcılarından KHK ile Yıldız Teknik Üniversitesindeki görevinden ihraç edilen Yrd. Doç. Dr. Ece Öztan, Akademisyen Forumunda ihraçların akademik feminizm üzerindeki etkilerini tartışacaklarını ifade ediyor. Öztan, “Türkiye'de kadınların üniversiteye girişinin 100. yılını geride bıraktık. Kadınların akademisyen olarak üniversiteye girişi ise 1930'ların başına denk düşüyor. Türkiye akademiasında kadınların sayısal varlıkları ve görünürlükleri öteden beri tartışılan bir konu. Sayılar toplamından baktığımızda akademisyenlik neredeyse cinsiyet dengeli bir meslek görünümünde” diyor ve KHK’larla ihraç edilen akademisyenlerin çoğunun kadın ve feminist olduğuna dikkat çekiyor.

Ece Öztan, “Barış İçin Akademisyenler bildirisi imzası sonrasında, Eylül 2016'dan bu yana KHK'lar yoluyla akademiden ihraç edilen akademisyenler arasında hem kadın oranının hem de toplumsal cinsiyet alanında çalışmalar yapan ve/veya dersler veren akademisyen oranının yüksekliği, akademik feminizm alanında bir süredir yaşadığımız tahribatı derinleştirmiştir” diyerek forumda farklı şehir, kuşak ve alanlardan feminist akademisyenlerin deneyimleri üzerinden üniversitedeki feminizmi konuşacaklarını belirtiyor.

Öztan, 12. Homofobi Karşıtı Buluşma kapsamında gerçekleşecek olan Akademi Forumunda, akademik özgürlükler ile kadın ve LGBTİ hakları alanındaki yaşanan daralmaların ve son hoyrat müdahalelerin, üniversitelerin akademik, entellektüel ve sosyal zemininde yarattığı tahribatı ortaya koymaya çalışacaklarının altını çiziyor. 

Funda Başaran: “Kurumsal akademi dışında yeni bilgi üretme, paylaşma deneyimlerini önceleyecek Akademisyen Forumu'nu umutla bekliyorum.”

Oturumun bir diğer kolaylaştırıcısı Ankara Üniversitesindeki görevinden KHK’larla ihraç edilmiş olan Prof. Dr. Funda Başaran. Başaran, ihraç deneyiminin, özellikle bir kadın olarak ihraç edilmiş olmaktan kaynaklanan bir dizi başka deneyimi içerdiğini belirtiyor ve ekliyor; “Uluslararası Homofobi Karşıtı Buluşma'da benim gibi ihraç edilmiş olan kadın akademisyenlerle bir araya gelmenin bu deneyimleri ortaklaştırmak, bilgisini üretmek olanağını sağlayacağına inanıyorum.”

Funda Başaran, forumun kazanımlarından olacağını düşündüğü bu bilginin akademisyenlerin ihracıyla başka tür bir mağduriyet deneyimi yaşayan öğrencilerle de ortaklaşamaya yarayacağının ve karşılıklı olarak güçlendireceğinin altını çiziyor.

Forumun, kurumsal akademi dışında yeni bilgi üretme, bilgi paylaşma deneyimlerini önceleyeceğini ifade eden Başaran Uluslararası Homofobi Karşıtı Buluşma'da, Akademisyen Forumu'nun gerçekleşmesini umutla beklediğini ifade ediyor.

14 Mayıs Pazar günü 12:00-15:00 saatleri arasında gerçekleşecek olan Akademisyen forumunu 15.30-18.30’da Öğrenci Forumu takip edecek.

Oturumlara katılanlarla, 15 Mayıs Pazartesi günü ihraçların arından akademide yaşananlara ilişkin yeni bir yol haritası belirlemek üzere bir çalıştay düzenlenecek.

12. Uluslararası Homofobi Karşıtı Buluşma’nın tam programı için tıklayınız.