Kültür Sanat

‘Küründen Kabare’ Ankaralı seyirciyle buluştu

Cuma, 19 Mayıs 2017
Haber: Kaos GL

Seyhan Arman’ın ses getiren oyunu Küründen Kabare Ankara’da seyirciyle buluştu.

Seyhan Arman’ın kendi yazıp oynadığı ve çok ses getiren tek kişilik tiyatro oyunu “Küründen Kabare’’ dün (18 Mayıs) Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde sahnelendi.

Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Kolektifi’nin öncülüğünde bir araya gelen alternatif sanat ve kültür üreticileri tarafından 13-18 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen “Alternatif Karşılaşmalar Festivali”nin son gününde sahnelenen “Küründen Kabare” ayakta alkışlandı.

Kente ve hikayelerimize başka bir yerden bakmak üzere, duymaya alışkın olmadığımız içtenlikte açık çağrı niteliği taşıyan festivalin kapanış etkinliği olan oyun, toplumsal şiddetin en açık şekline maruz kalan bir trans bireyin hikayesini farklılıklar üzerinden değil, benzerlikler üzerinden anlatıyor.

Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği, Gen-Der Toplumsal Cinsiyet Çalışmalar Kollektifi, Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği’nin destekleriyle düzenlenen festivalde dün gece “Küründen Kabare”yi izleyenler oyun süresince hem kahkahalara, hem de gözyaşlarına boğuldular.

Seyhan Arman’ın yazıp oynadığı biraz güllüm, biraz madilik azıcık da tarizlikli oyunu Küründen Kabare’yi Melisa İclal Yamanarda yönetiyor. Dramaturgluğunu Sinem Özlek’in yaptığı oyunun, dekor ve kostüm tasarımı; Aslı Ersüzer’e, ışık tasarımı ise Cem Yılmazer’e ait.

Küründen Kabare Künye:

Yazan- Oynayan: Seyhan Arman

Yönetmen: Melisa İclal Yamanarda

Dramaturg:Sinem Özlek

Sahne-Kostüm Tasarım: Aslı Ersüzer

Işık Tasarım: Cem Yılmazer

Yönetmen Yardımcısı: İlsu Olcahan Kubak

Müzik Direktörü: Ceren Özkarataş

Müzik Operatörü: Baran Yüksel

Ses Operatörü: Figen Adıgüzel

Işık Operatörü: Mustafa Genç

Müzik-Şarkı Sözleri: Seyhan Arman

Dış Ses: Engin Alkan