Gökkuşağı Forumu

Düşünceye, mücadeleye, hak savunucularına, pranga vurulamaz!

11 Temmuz 2017

İnsan hakları ve kadın hakları bir bütündür ve bizler bu bütünün parçalarıyız.

Sizinle Mersin’de kurmaya çalıştığımız Mersin Ayrımcılıkla Mücadele Platformunda tanışmıştık Nejat Hocam, İnsan Hakları Ortak Platformu’nun (İHOP) ilk Mersin toplantısında. Ayrımcılık ve hak ihlalleri ortak konumuzdu.2013 yılının son aylarında soğuk bir Mersin gününde, çok şey öğrendi hak savunucuları sizden. Ayrımcılığın ve hak savunuculuğunun ne olduğunu anlatmıştınız bizlere. Sonrasında birçok kere İHOP ve Eşitiz toplantılarında bir araya geldik ve birlikte Seçim İzleme Komisyonlarında 2014 Yerel Seçimi, 2015 Cumhurbaşkanlığı Seçimi, 2016 Genel Seçimi birlikte izledik ve raporladık.

Kadın Koalisyonu denince İlknur hocam siz ve Nalân hoca geliyor aklımıza, Emeğinize ve mücadelenize sonsuz teşekkürler. Kadın Koalisyonu’nun Ankara’daki toplantısı ve “Zor Zamanlarda Kadın Olmak’’ projesinde birlikte çalışarak çok şey öğrendik sizlerden. Yüz yüze görüşmek, yönlendirmeden danışmanla sohbet etmek ve bu görüşmeyi raporlamak bir dolu şey öğretmişsiniz biz aktivistlere.

Şimdi sizlerle yeniden bir araya gelerek yeni projelerde birlikte olacağımız günleri bekliyoruz. İnsan hakları ve kadın hakları bir bütündür ve bizler bu bütünün parçalarıyız. Düşünceye ve mücadeleye pranga vurulmaz, gözaltına alınan insan hakları ve kadın hakları aktivistleri derhal serbest bırakılmalıdır.

Ne olmuştu?

İnsan hakları savunucularının korunması programı kapsamında toplantılar yapmak üzere Büyükada’da bir araya gelen insan hakları savunucuları 5 Temmuz Çarşamba günü kaldıkları otelde gözaltına alındı.

Gözaltına alınanların insan hakları savunucularının yakınlarına dahi bir gün boyunca bilgi verilmedi. Ayrıca gözaltındaki savunucuların avukatları ile görüşmeleri engellendi.

Gözaltına alınan isimler şöyle:

Helsinki Yurttaşlar Derneği’nden Nalan Erkem ve Özlem Dalkıran, Kadın Koalisyonu’ndan İlknur Üstün, Uluslararası Af Örgütü’nden İdil Eser ve Veli Acu, İnsan Hakları Gündemi Derneği’nden Günal Kurşun, Eşit Haklar İzleme Derneği’nden Nejat Taştan  eski Mazlum Der'li aktivist Şeyhmus Özbekli ve etkinliğin moderatörü Ali Garawi.