Yaşam / Dünyadan

Londra sokaklarında ‘İstanbul Onur Yürüyüşü’ne özgürlük!’ sesleri

Cumartesi, 15 Temmuz 2017

8 Temmuz 2017 Cumartesi günü Britanya’nın başkenti Londra’da düzenlenen Londra LGBTI+ Onur Yürüyüşü’ne, aralarında anti-militarist, ırkçılık karşıtı ve göçmen hakları savunucusu insiyatiflerin de yer aldığı bir grup LGBTI+’nın protestosu damgasını vurdu.

Bizler Britanya'da yaşayan göçmen LGBTI+ bireyler olarak protestonun düzenleyicileri arasında yer alıp, İstanbul Onur Yürüyüşü üzerindeki baskıları ve polis şiddetini tüm dünya kamuoyuna duyurmayı amaçladık.

Londra Onur Yürüyüşü’ne katılımın ücretli oluşu, gectiğimiz senelerde UKIP gibi aşırı sağ parti taraftarlarının yürüyüşüne izin verilirken bu sene biseksüel grupların son başvuru tarihini kaçırdıkları gerekçesiyle yürüyüşe kabul edilmemesini ve etkinliğin silah ticareti yapan uluslararası organizasyonların ve bankaların sponsorluğunda gercekleşmesini protesto eden bizler, polisin engellemesine rağmen barikatları kaldırarak alana girip yürümeyi başardık.

Halaylarımız, Türkce, Kürtçe ve İngilizce sloganlarımız, İstanbul Onur Yürüyüşüne destek mesajlarımız ve her türden nefret söylemine karşı direnen seslerimiz ile alana hakettiği gerçek gökkuşağı renklerini iade ettik.

London Pride’dan bir gün sonra gerçekleşen ve görece daha politik içerikli addedebileceğimiz  UK Black Pride sahnesinde de İstanbul Onur Yürüyüşü basın metnini okuyarak, LGBTI+ bireylerin İstanbul ve tüm diğer şehirlerde yaşadığı baskılara dikkat çektik.

Yaşasın haklı onurumuz!

İLGİLİ FOTOĞRAF GALERİSİ

Londra LGBTI+ Onur Yürüyüşü 2017