Gökkuşağı Forumu

Boğaziçi Üniversitesi’nin trans bir Rektörü olacak

Çarşamba, 23 Ağustos 2017

Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü’ne açık mektubumdur.

Trans öğrenciler için burs ihtimali, sizin korkularınızı dindirmek için aniden durduruldu.

Trans öğrenciler için burs çağrısına karşılık beklenmedik bu yoğun ilgi kitlelere umut olmuştu ve saatler içinde oluşan medyanın yoğun ilgisi kabusunuz oldu.

Medyada “ibne üniversite” olarak anılmaktan korktunuz. Aklınızda bazı gazetelerin provokatif manşetleri belirdi:

“Boğaziçi Üniversitesi SAPKINLARA Burs Verecek!”

Bu manşeti düşündükçe karınlarınıza ağrılar girdi, vakit geçtikçe bu kabus gerçek olmaya biraz daha yaklaşıyordu, her an gerçek olabilirdi bu nefret manşeti. Skandal bir magazin haberinin yaratacağı hisler hakim oldu rektörlük makamına:

TRANS! ÖĞRENCİ! BURS!

Aman Allah’ım! SKANDAL!

Sonrasında ani bir toplantıyla “…Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğünün hiçbir bilgi ve dahli yoktur.” dediniz. Kamuoyunun yanlış yönlendirildiğinden “rektörlük” olarak kaygılanmışsınız.

Oysaki Öğrenci Temsilciliği Kurulu, Kulüpler Arası Kurul ve diğer öğrenci temsilciliği heyetlerinin hiçbiri size bugüne kadar “Rektör” dememişti. Kamuoyu açısından yanıltıcı olan olsa olsa Boğaziçi Üniversitesi “REKTÖRLÜĞÜ” ifadesi idi belki de…  Siz de çok iyi biliyorsunuz ki bu üniversitede kimse size REKTÖR demiyor. Dahası siz görevde bile değilken bu burs projesi planlanmıştı!

Şimdi size hakikati söylüyorum:

BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ’NİN TRANS BİR REKTÖRÜ OLACAK.

Bir toplantı ile aldığınız Hande Kader Bursu’na yollanan bağışları iade kararı bu hakikatin önüne geçemez.

Medyadaki olası nefret manşetleri üzerinden ödünüzün kopması bu hakikatin önüne geçemez. Manipüle ettiğiniz gerçekler, yalanlarınız, korkularınız bu hakikatin önüne geçemez.

Şimdi size hakikati bir kere daha söylüyorum:

BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ’NİN TRANS BİR REKTÖRÜ OLACAK.

İlgili haberler:

Boğaziçi’nde Hande Kader Bursu başlıyor

Boğaziçi Rektörlüğü Hande Kader bağışlarını iade ediyor!

*KaosGL.org Gökkuşağı Forumu’nda yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. Yazının KaosGL.org’ta yayınlanmış olması köşe yazılarındaki görüşlerin KaosGL.org’un görüşlerini yansıttığı anlamına gelmemektedir.