Gökkuşağı Forumu

"Hande Kader bursunu engellemedim, görevimi yaptım"

Perşembe, 24 Ağustos 2017

Herkes görevini yapıyor tabii, aksini beklemek yanlış olurdu… Hande Kader Bursu’nu engelleyenler de görevini yaptı.

Boğaziçi Üniversitesi Rektörü’nden bahsediyorum. %86 ile seçilen Gülay Barbarosoğlu yerine Kasım 2016’da seçilmeksizin siyasi otorite tarafından atanan bir kişiden. Niyetini “okulu korumak” olarak sık sık dile getirse de yaptıkları dediklerine hiç uymuyor çünkü yaptıkları “siyasi otoritenin isteklerinin okula yerleşmesinden” başka bir şeye yaramıyor. Siyasi iktidar tarafından atanmış bir kişinin yaptıklarının elbette siyasi iktidarın politikalarıyla uyumlu olması beklenir, burada da durum böyledir. Hükûmet politikalarının da homofobinin, transfobinin, LGBTİ+ bireylere yönelik her türlü hak ihlalinin üreticisi ve destekçisi olduğu hiç de gizli olmayan bir olgudur.

21 Ağustos 2017’de okulun LGBTİ+ Çalışmaları Kulübü (BÜLGBTİ+), “Hande Kader Bursu” adı altında LGBTİ+ öğrencilere burs verilmesi için bağış çağrısında bulundu ancak bağış toplanması rektörlük tarafından jet hızıyla aynı gün engellendi. “Boğaziçi liberalliğinin” de sınırları vardı çünkü. Bağış çağrısının medyada ses getirerek insanlar arasında büyük bir sevinçle karşılanması oldukça ümit vericiydi ve böylesine büyük bir geri dönüş, bu bursu verebilmek için gerekli prosedürlerle bir yıldır uğraşan BÜLGBTİ+ üyelerini bile şaşırtmıştı. Ancak büyük bir sevinçle karşılanan burs çağrısı, büyük bir hüzne dönüşerek tepeden inme bir kararla engellendi. Demokratik işleyişini yitirmiş kurumlarda işler böyle yürür; bir kişinin bir saniyelik kararı ister bir yıllık olsun ister on yıllık olsun diğerlerinin tüm çabalarını silip süpürerek engelleyebilir.

Hiç şüphesiz ki Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü korkmuştur. LGBTİ+ öğrencilerinin muhafazakâr nefret medyası tarafından hedef gösterilerek zarar görmesinden korkmamıştır elbet; o çok değer verdikleri okul imajının, adı “Hande Kader Bursu” olan bir burs ile özdeşleşmesinden korkmuştur. Ki o Hande Kader bir transtır ve üstüne seks işçisidir. Bir seks işçisinin adı ve Boğaziçi Üniversitesi… Siyasi otorite tarafından atanan rektör hemen bunu engellemelidir elbet, hemen okulun adı kirlenmekten kurtarılmalı ve temize çıkarılmalıdır. Gerekçe de hazırdır ve oldukça masumdur; “Haberimiz yok!” diye el altından açıklama yapılarak bu işin içinden çıkılır. Ancak rektörlüğün öğrenemediği önemli bir şey var: O yaranılmak istenen kesime yaranmak için bu üniversiteyi kapatmaktan başka hiçbir çare yoktur!

Rektörlüğün bu burs çağrısına yönelik “Haberimiz yoktu, o yüzden engelliyoruz.” açıklamasına inanan kişi sayısı bir elin parmaklarını geçer mi? Geçmez diye tahmin ediyorum. Kaldı ki haberdar olunmasa bile böylesine faydalı bir projeyi durdurmanın nasıl bir açıklaması olabilir? Rektörlüğün açıklamasına bakarak “BÜLGBTİ+ denen oluşum, hiçbir prosedür hiçbir yönetmelik bilmeksizin bağış çağrısı yapacak kadar amatör müdür?” diye bir soru beliriyor aklımda hemen... Sorunun cevabı elbette hayır. Amatör olan bir yer varsa o da rektörlüktür hiç kuşkusuz, düşünmeksizin en acele şekilde gazetelere böylesine talihsiz bir açıklama yollayacak kadar…

Boğaziçi Üniversitesi LGBTİ+ Çalışmaları Kulübü, Hande Kader Bursu için çalışmaları Eylül 2016’da başlatarak tüm ilgili yerlerle görüşmüştür. Rektörlüğün ve Boğaziçi Üniversitesi Vakfı’nın (BÜVAK) burstan haberi olmadığına dair açıklama gerçeği yansıtmadığını anlamak hiç zor değildir. Okulun kulüpleri denetleyen sıkı mekanizmaları vardır ve hele hele konu para toplamak olunca bu mekanizma iyice sıkı bir hâl alır. Okuldaki bir kulübün bu tarz faaliyetler için tek başına para toplayıp dağıtması yasaktır; böyle bir şeyi ancak okulun vakfı olan BÜVAK ile konuşarak yapabilir ve BÜVAK toplanan bağışlardan kendisine bir miktar pay keser. BÜLGBTİ+ de bağışçılara güvenilir bir ortam sağlamak ve bağışların nereye gittiğini belirli bir vakfın adı altında garanti edebilmek için bu kesintiye rağmen BÜVAK ile iş birliğine gitmek durumunda kalmıştır. BÜVAK ile tüm konuşmaları yaparak burs toplanması için vakıftan onay almış, bunun bilgisini de kulüplerle ilgilenen ve rektörlüğe bağlı olarak çalışan yetkili birime iletmiştir. Rektörlüğün açıklamasını haksız çıkaracak şekilde, vakıfla ve kulüplerle ilgilenen birimle yapılan yazışmalar da kayıtlı hâlde durmaktadır. Yani olay “haberi olmamak” gibi bir durum değildir, öyle olsa bile yine de sebebi tek sözcükten oluşur: TRANSFOBİ.

Böyle bir engelden sonra BÜLGBTİ+ üyeleri durmamalı ve Hande Kader Bursu için çalışmalarını sürdürerek görüşmelere devam etmelidir. Kamuoyunun en kırılgan öğrenci gruplarından olan LGBTİ+ öğrencileri desteklemeye yönelik yoğun isteği, bu burs çağrısıyla ortaya çıkmıştır. Hande Kader Bursu verilmeli, özellikle trans öğrenciler desteklenmeli ve böylece transların eğitimlerinin önündeki en büyük engel olan maddi sıkıntılar bir nebze olsun ortadan kaldırılmalıdır.

Boğaziçi Üniversitesi Rektörü’ne gelince… Bu dünyada hepimiz görevimizi yapıyoruz öyle değil mi? O da görevini yapıyor işte, transfobi de neymiş canım…

İlgili haber ve yazılar:

Boğaziçi’nde Hande Kader Bursu başlıyor

Boğaziçi Rektörlüğü Hande Kader bağışlarını iade ediyor!

Boğaziçi Üniversitesi’nin trans bir Rektörü olacak

*KaosGL.org Gökkuşağı Forumu’nda yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. Yazının KaosGL.org’ta yayınlanmış olması köşe yazılarındaki görüşlerin KaosGL.org’un görüşlerini yansıttığı anlamına gelmemektedir.

 

Son Yazıları