Gökkuşağı Forumu

ACE fısıldaşmalar

Perşembe, 14 Eylül 2017

ACE'ler LGBTİ+ toplumunun diğer grupları kadar bir parçası olsa da nedense Türkiye'deki LGBTİ+ hareketinde görünmez bir haldeler.

“Mit”ler, “görünmez”ler ve “ejderha”lar yani kısaca ACE'ler (aseksüel skalasında olan bireyler, aseksüeller, griaseksüeller, aromantikler ve daha birçoğu). ACE toplumu gullüm olarak kendilerine "mit", "görünmez" ve "ejderha" derler, nedeni ise çok basit; çünkü toplumdaki yerlerinin bunlarla aynı olduğunu o kadar yoğun hissederler.

ACE'ler LGBTİ+ toplumunun diğer grupları kadar bir parçası olsa da nedense Türkiye'deki LGBTİ+ hareketinde görünmez bir haldeler. Bunun bir sürü nedeni olabilir ama bu nedenler bence bu durumu haklı çıkartmaz. Sonuçta ACE’ler de tarih boyunca ve günümüzde toplum tarafından hor görülen, yok sayılan ve zorla bir takım eylemler yaptırılan bireylerdir, aynı diğer LGBTİ+ bireyler gibi. Mesela aseksüel bir insanın evlendirilip cinsel ilişkiye girmesini toplumsal baskı ile sağlamak tecavüzdür ve bu bence hem günümüzde hem de tarihte çok da azımsanacak sayıda gerçekleşmemiştir.

Bir arkadaşımla Türkiye’deki LGBTİ+ hareketinde ACE'lerin “görünmezliği”ni konuşurken bana kendisine söylenen bir cümleyi aktardı ve açıkçası dehşete düştüm. Cümle şöyleydi; “Aseksüeller eğer natranssa ve heteronormatif davranıyorlarsa LGBTİ+ hareketine dahil değildir.”

Bir bireyin heteronormatif olması evet kötü bir şey ama bu onun haklarını savunmamamız gerektiğini göstermez ayrıca heteronormatif davranabilen tek LGBTİ+ grubu ACE'ler değil bence. En azından kişisel deneyimlerime dayanarak gözlemlediğim bu.

Ayrıca bilinen ve nahoş olan bir gerçek var; LGBTİ+ toplumlarda bazen transfobi, bifobi, heteronormative ve cinsiyetçilik gibi korkunçluklar var olabiliyor, bu korkunçluklardan biri ise afobi. ACE'lere partilerde beyanını bildiği halde asılanlar mı dersin “belki zamanla birini bulursun” diyen mi dersin “hormonal ya da travmatik mi?” diyenini mi yersin bilemem ben. Ama afobi varlığını sürdürüyor.

Ayrıca aseksüellerin, griaseksüellerin, aromantiklerin, demiseksüellerin ve bütün ACE'lerin LGBTİ+ hareketindeki yeri politik olarak hareketi; LGBTİ+ hareketine daha fazla dahil olmak da ACE'leri güçlendirir.

*KaosGL.org Gökkuşağı Forumu’nda yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. Yazının KaosGL.org’ta yayınlanmış olması köşe yazılarındaki görüşlerin KaosGL.org’un görüşlerini yansıttığı anlamına gelmemektedir. 

Son Yazıları