Gökkuşağı Forumu

İbneye mektuplar-I

Pazartesi, 18 Eylül 2017

Kendi yönelimini doğrularken yaptığın tüm ötekileştirmeler bizi biraz daha cinsiyetçi kılıyor, ayrılıyoruz, bölünüyoruz.

Merhaba ibne arkadaş

Ben Mesut. Bazen Ahmet de oluyorum, Barış da. Aren’e kadar yolu var bu beyaz yalanın. Soyadımı sorman manasız bana göre ama onun gerçekliği de senin samimiyet düzeyinle doğru orantılı, tek harf tutmadan yaptığım aktarımların sebebi biraz bensem daha çok sen ve diğerleri.  Yerel milliyetçiliklerin ve yerel bilgilerin öneminin en az ulus devletler kadar saçma olduğunu düşünürken buna rağmen seninle gerçek memleketimi paylaşamıyorum. Dünyalıyım martavalı komik, ya işte bir yerdenim tatavası irrite edici. Üç kuşaktır Ankaralıyken ben, dördüncü kuşağı sorman ise sanki biraz sığlık. Devletin beni sınıflandırması harici pek bir işe yaramıyor bu bilgi malum. Hem memleketlerimiz üzerinden başlayan bir sohbetin bizi deliler gibi bir aşka veya son derece tutkulu bir sekse götürmesi imkânsız değil tabii ki ama emin ol bunlara yol açacak olan da bu soru ve gelecek cevaplar değil. Karslıyım diye benimle olan iletişimin sınıf değiştirecekse, vazgeçelim daha iyi. Rönesans dönemi Avrupa Sanatı ile başlayalım demiyorum ama “eee napıyosun” sorusu “memleket nere bra” sorusundan çok daha keyifli. Basit göründüğüne bakma altını doldurmak senin elinde.

Biraz esmerim. Aslında buğday tenliyim de güneş çabuk yiyor beni, yapacak bir şey yok. Bıyığım da var, az biraz karakteristik. Sen sormadan hemen söyleyeyim ben, Dersimli değilim. Sivaslı da değilim. Sandığın gibi Alevi de değilim. Hem saydığın kentlere hem söylediğin inanışa yüzlerce kilometre uzağım. Bir bıyık, 50-100 adet kıl tüy yani, beni memleket ve inanış sahibi yaptı hemen. Yine mi güzeliz ibne arkadaş, yine mi şekilci? Km kestirebildiğin gibi cm de kestirebiliyorsun bir fotoğraftan, saygım var sana. Ten rengi, memleket ve boy üzerinden kurduğun kompleks denklemin sonucu her zaman doğru olmuyor ama bilgin olsun. Basitlikler kaideyi kökten sarsacak koca istisnalar aslında. Merak etmen normal, sonuçta benden ne beklediğini sen biliyorsun ve beklentilerin doğrultusunda soruları ama direkt ama dolaylı sorabilirsin. Korkma ahlakçı değilim, yadırgamıyorum da seni fakat insan kaç cm demeden önce bi nasılsın iyi misin diyebilmeli bence. Yoksa ben de erkek sevdiğim için konuşuyoruz zaten seninle, farkındayım.

Eser: Kelsey Wroten

İnsanları yargılamayı ne çabuk yapıyorsun be ibne arkadaş. Cinselliği senin gibi yaşamadığım için bir kalemde “Kezban” veya “kaşar” ilan ediliyorum tarafınca. O kadar kolay oluyor ki bu, iki hece hemen dökülüveriyor dilden, yükte hafif pahada ağır oysa. Hani benim bedenimdi hani benim kararımdı? Ortamlardaki özgürlükçü söylemlerimiz ve alanlardaki özgürlük taleplerimizi kendi zihinsel devrimimizi yaparken uyku moduna aldık sanırım, uygulama yanıt vermiyor göründüğü kadarıyla. Kendi yönelimini doğrularken yaptığın tüm ötekileştirmeler bizi biraz daha cinsiyetçi kılıyor, ayrılıyoruz, bölünüyoruz. Queer theory sadece heteroseksist düşünce yapısına sahip kişilerle konuşurken mi argüman olarak kullanılıyor, rakıya meze olan peynir mi biz miyiz?

Daha söylemek istediğim birçok şey var aslında sana ama başka sefere maalesef. Sebebi de zalım patronun benden test raporlarını istemesi ve maalesef mevcut düzende ibneler olarak başarılı olmak zorundayız ki kendimizi çatır çatır ibne olarak da kabul ettirelim. Malum sadece cinsel kimliğimizle abartılı ve çarpıtılmış tv karakterleri olmaktan öteye geçemiyoruz.

Hadi öptüm, bye. 

*KaosGL.org Gökkuşağı Forumu’nda yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. Yazının KaosGL.org’ta yayınlanmış olması köşe yazılarındaki görüşlerin KaosGL.org’un görüşlerini yansıttığı anlamına gelmemektedir.

Son Yazıları