Gökkuşağı Forumu

Politik doğruculuk sinir mi bozucu?!

Pazartesi, 23 Ekim 2017

Ayrımcı, cinsiyetçi söylemlerin, ‘şaka’, ‘güllüm’ ya da ‘o anlamda söylemedim’ denilse bile ayrımcı bir noktadan çıktığını ya da ayrımcılığı yeniden ürettiğini düşünüyorum.

Son zamanlarda aktivizm ortamlarında politik doğruculuk hakkında çatışmalar gözlemlemeye başladım. Hatta bu durumun aktivistler arasında ve politik ortamlarda ikililik açtığına inanıyorum. Ve bu bazen kişisel ya da politik zeminli hatta aktivizmi zorlaştıran çatışmalara yol açabiliyor. 

Kimse kusura bakmasın ama ben düşüncelerimi elimden geldiğince dürüstçe söylemeye çalışan bir aktivistim ve bu durumun kolaya kaçmak olduğuna inanıyorum. Evet, hepimiz zaman zaman gerçeklikten uzaklaşmak, daha az ciddi muhabbetler ve gullüm yapmak isteriz. Ben bunu yapamıyorum ama kimseye de bunu yapamazsın demiyorum. Fakat birisi benim bakış açımdan ayrımcı, cinsiyetçi, fobik, ırkçı vs. söylemler ürettiğinde enerjim ve motivasyonum yettiği sürece bunu yapıyorum çünkü bu tür söylemlerin “şaka”, “güllüm” ya da “o anlamda söylemedim” olsa bile ayrımcı bir noktadan çıktığını ya da yeniden ürettiğini düşünüyorum. Sonuçta toplum da insan psikolojisi de dilden etkilenen oluşumlar.

Bu kişilerin ayrımcılık yaptığını ya da “benden daha az farkındalık sahibi” olduğunu iddia etmiyorum sadece bu söylemlerin genel olarak kullanımı beni rahatsız ediyor ve bunların benim bulunduğum ortamda üretilmesine tahammül edemediğim için politik doğruculuk “taslıyorum”. 

Eser: Peechaya Burroughs

“Taslamak” eril bir eylem olduğunu düşündüğüm bu söylem sırf yanlış bulduğum şeyi düzelttiğim için bana yapışıyor. Ayrıca bir de farkında olduğum ama bugün gerçekliğini sindirdiğim bir durum var; “politik doğrucu olduğun için insanlar seni sevmiyor”. Evet, gerçek bu ama beni rahatsız ediyor mu? Asla. Çünkü aktivistleri de birçok insan sevmiyor, marjinalleri de, beyaz olmayanları da, kimliğini açık yaşayanları da, normlara uymayanları da LGBTİ+’ları ve kuirleri de...

Zaten nefrete maruz kaldığımız bir dünyaya gözlerimizi açtık ve bir kısmımız için istediğimiz dünya uğruna eylemliliğimiz için biraz daha nefrete maruz kalmak çok da tedirgin edici değil. 

Tedirgin edici olamayan bir şey rahatsız edici olabilir tabi. Zaten dar olan alanımız, enerjimiz ve motivasyonumuz daha da azalabilir. Ama zaten dezavantajlı olduğumuz bir dünyada aktivizm yaparak iyice yoruluyoruz ve eğlenceye de ihtiyaç duyuyoruz. Çatışarak ya da iyice eğlenceden uzaklaşarak değil belki de eğlence anlayışımızı değiştirerek bu durumu değiştirebiliriz.

*KaosGL.org Gökkuşağı Forumu’nda yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. Yazının KaosGL.org’ta yayınlanmış olması köşe yazılarındaki görüşlerin KaosGL.org’un görüşlerini yansıttığı anlamına gelmemektedir.