Gökkuşağı Forumu

saat kaç?

Pazartesi, 6 Kasım 2017

lakin vergi falan ödeyen bi vatandaş olarak, en azından saatin kaç olduğunu bilebilmeliyiz.

sabahın, kargaların henüz kahvaltı yapmadığı en erken saatlerini çok severim. pazar günleri bile kargalardan önce uyanır, kahve içerekten gaste neym okur, kendi kendime konuşur, hayal falan kurarım. geçtiğimiz pazar sabahlarından birinde gene erkenden uyandım. bir önceki akşam angara’nın devrik başgan’dan kurtuluşunu kutlama yorgunluğuna rağmen. tatlış bi yorgunluktu ondan yormadı herhal… telefonun saati 05.50, duvar saati 7’ye 10 var diyodu. tv’yi açtım o da duvar saatiyle aynı kanaatte. meğer telefonum kış saati uygulamasına geçmiş. telefona sinirlendim biraz. “yerli ve milli ol, kafamı karıştırma benim” dedim. iradesine müdahale edip +2’sini +3 yaptım.

sabah saatlerinin, akşam saatlerine benzemesi çeşitli problemler çıkarıyo. kargaların kahvaltı düzeni bozuluyo bi kere. kahvaltı masasındaki peynir kafa karıştırıyo, çay vakti mi? rakı vakti mi? düşün dur. imamdan önce uyanmak, işe giderken horoza “kalk la kalk” diye seslenmek zorunda kalmak da saçma. enerjik bi tasarruf falan da olmamış zaten.

illüstrasyon: florHasan

karanlık meselesi bi şekilde çözülüyo aslında. misal, gece siyahı ikizlerim var benim. ikizler önde ben arkada geziyoruz sabahları evde. gece görüşü var onların, buluyoruz yolu. ama herkesin gece görüşlü bebeleri yok ki… belki de her eve üç beş kedi kampanyası yapıyolar da lansmanları zayıf, bilemiyom. ne çok şey bilemiyom.

2000’lerden önce biraz gaste, kitap, dergi neym okumak, haber ve/veya tartışma programı izlemek ülke ve dünyanın gidişatı hakkında bilgi sahibi olmaya yetebiliyodu. birer siyaset bilimci olmuyoduk elbette ama aşşa yukarı bi öngörümüz olabiliyodu. 2000’li yıllardan sonra tuhaf bi şe oldu. bi büyü yapıldı ya da büyü bozuldu, tam bilemiyom. oku oku, izle izle faydasız kalabiliyo. tahmin, öngörü hepsi yalan oluveriyo. “bitti bitecek” denilen yeniden ürüyo, “gitti gidecek” denilen yerleşik hayata geçiyo. "imkânsız” olan mümkün, “mümkün” olan imkânsız oluveriyo. handiyse astrologlar bilem tutturamaz oldu. hala tutturabilen analizcileri tenzih, ilaveten tebrik ederim, ben kendi adıma, kendi kendime konuşuyom zaten. her bi şey çok tuhaf.

“cehalet mutluluktur” diye bi şey var. eywallah, doğrudur belki. n’olacak bu memleketin hali, bilemeyebiliriz. yüzyıllar sonra anılarda yazılıp çizilecek sırlardan bi haber yaşıyor olabiliriz. liseye geçiş sınavlarının nası bi şey olacağını bilemeyebiliriz. “iyi okullar”ın etrafındaki evlerin kaç para olacağını ya da emlakçıların “köşeyi ne kadar döneceğini” de bilemeyebiliriz. kapalı kapılar ya da kamera ardında neler olduğunu da bilemeyebiliriz. tüm bilinemeyenlere eywallah. lakin vergi falan ödeyen bi vatandaş olarak, en azından saatin kaç olduğunu bilebilmeliyiz.

*KaosGL.org Gökkuşağı Forumu’nda yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. Yazının KaosGL.org’ta yayınlanmış olması köşe yazılarındaki görüşlerin KaosGL.org’un görüşlerini yansıttığı anlamına gelmemektedir.