Gökkuşağı Forumu

elyazılı olsun…

Perşembe, 30 Kasım 2017

biriktirilemeyen, saklanamayan, gönderenin el yazısı olmayan, yıllar içinde sararamayan, bizden sonraya kalmayan, kitaplaştırılamayan elektronik şeyler.

lise sona kadar epeyce bir mektup arkadaşım vardı, kızılay öğrenci kamplarında tanıştığım. sadece mektuplaşmaz, bayramdı yılbaşıydı kart atardık birbirimize. yılbaşı kartı satılan stantlar olurdu angara’da. kızılay’ın ortasında, kızılay’a ait araziye kurulurdu bu standlar, aralık ayında. sonra bi takım parsellemeler, mahkemeler falan oldu, avm yaptılar o araziye. arazi dediğim, şehrin ortası kızılay’ın orta yeri. sonra yüksel caddesi ve sakarya’ya kurulur oldu standlar ve piyango bileti tezgahları. genelde üniversite öğrencileri olurdu stand başlarında. araziye kurulan stantlardan çoook yılbaşı kartı alıp yazmışlığım vardır eşe dosta, orta okul ve lise yıllarında. kart satan üniversitelinin biri, “bi tane de bana kart at” diyip bi zarf bir de kart hediye etmişti, adresini de zarfın üstüne yazıp. ona da yılbaşı kartı atmıştım.

bana gelen kartları, mektupları da saklardım. hâlâ durur bir çoğu, ne attım ne kaybettim…

postacılar nicedir mektup, kart taşıyamaz oldu. fatura, tebligat, ıvır zıvır reklam şeysileri taşıtıyoruz postacılara. hatta kargo diye bi şe çıktı, paket falan taşıtır olduk. mektup taşıyıcısına eşya taşıtıyoruz. ne saçma…

illüstrasyon: florHasan

mektupları, telefon konuşmaları ve e-postalara evirdik, kartları sms’lere… biriktirilemeyen, saklanamayan, gönderenin el yazısı olmayan, yıllar içinde sararamayan, bizden sonraya kalmayan, kitaplaştırılamayan elektronik şeyler. “leyla’ya sms’ler” ya da “milena’ya e-mailler” diye kitap olmaz bence. yaparlar, çok da satar ama olmaz.

2018 nasıl olur bilmiyorum ama iyi dileklerle karşılayabiliriz. kart satılan stantlar yok ama kart bulabilmek hâlâ mümkün. en azından kağıt, kalem, zarf, pul  ve postacılar hâlâ var. el yazısıyla ulaşsın dilekler adreslere, “sevgili” diye başlayan, tarihin not düşüldüğü, imzalı bi dilek... dokunulabilsin, saklanabilsin, sararabilsin… yazın ve postaya verin annem…

Çizerin notu;

Sayın sevgili okur, 1991-1992 yılbaşları için Sevgi ablam ile beraber Esat Caddesindeki postane önünde yılbaşı kartı sattık kar yağarken. Yukardaki çizim o günler içindir. Çocuktuk, çok üşürdük. Adresini gönderen okura yılbaşı kartı atarım. Üşenmem. ( florhasan@gmail.com ) Mutlu yıllar herkese.

*KaosGL.org Gökkuşağı Forumu’nda yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. Yazının KaosGL.org’ta yayınlanmış olması köşe yazılarındaki görüşlerin KaosGL.org’un görüşlerini yansıttığı anlamına gelmemektedir.