Gökkuşağı Forumu

Yansıma

Perşembe, 14 Aralık 2017

Sadece 1 dakika durup hiçbir şey düşünmeden beyninize hükmeden tüm olumsuzlukları reddedin.

Günlük hayatta kullandığımız dilin ne kadar önemli olduğunu, hayatımın dönüm noktalarında idrak edebilmiştim. Çok kıymetli bir dostum bir gün onunla sohbet ederken; ‘ne kadar çok şeyden şikâyet ediyorsun farkında mısın’ dediğinde anlamsızca kendimi savunmaya başlamıştım üstelik nelerden şikâyet ettiğimi söylemesine fırsat vermeden. Sonrasında geliştirdiğimiz sohbetlerde beni eleştirdiği noktaların hayatımı ne kadar etkilediğini fark ettim, günlük kullandığım dilde ne kadar çok ‘-meli , -mali -se-sa’ gibi ekler kullandığımı idrak etmeme yardımcı oldu.

Evet, bu küçücük görünen ekler var ya işte bunlar hayatımızı zehir ediyor bakın küçücük bir örnek vereceğim "yarın hava güzel  olursa, dışarı çıkıp gezeceğim" bu cümledeki gizli fiil ‘- se’ adını verdiğimiz koşullanma eki bu küçük bir örnekti. 

Şimdi daha ciddi bir örnekle bakalım olay örgüsüne varsayalım ki üniversite sınavına hazırlanıyorsun ve şöyle bir cümle kurdun, "Bu sene de kazanamazsam, her ne iş bulursam gidip çalışacağım." Şimdi az önceki örnekten yola çıkarak yine gizli fiilimiz olan ‘-se’ koşullanma ekini burada da görmüş olduk bu açıdan durumu değerlendirdiğimiz de işin içine bir sürü denklem giriyor; yeterince sınava hazırlanmamak, sınavın zor olması gibi bir sürü detayla örneklendirebiliriz.

Fotoğraf: Hae Min

Peki, sizi bir kaç dakikalığına da olsa başka bir perspektife yönlendirecek olan şu örneği versem; hayatınız da günlük yaşamınızda yaşadığınız anlık kriz durumlarında sadece 1 dakika durup hiçbir şey düşünmeden beyninize hükmeden tüm olumsuzlukları reddedin. Biliyorum bu zor çok ütopik gelecek bir çoğunuza ama asla imkansız değil. Çünkü evren sizin ona gönderdiğiniz tüm enerjileri bünyesine alıyor ve harekete geçiyor sizin kullandığınız kelimelerdeki o olumsuz ekleri alıp bunları gerçekleştiriyor unutmayın negatif enerji, bir mikrobun mekanizmasına benzer, yayıldıkça bulaşan bir dinamiğe sahiptir. Bu yüzden hayatınızdaki tüm olumlu şeylerin olduğu gibi olumsuz şeylerin sorumlusu da siz'sinizdir kendinize bir kere "şans" verin ve hayatınızın bir gününü olumsuz hiç bir cümle kurmadan geçirmeyi deneyin! Belki de bir sefer de zor gelecek ve belki ilk seferde farklılığı hissetmeyeceksiniz, siz hissetmeyeceksiniz ama evren o mesajı bünyesine alacak ve sizi mutlaka zamanı gelince mükâfatlandıracak. Kendinize bir şans verin ve bu şansın sonundaki mükâfatı görmek için zamanını bekleyin. Siz unutsanız da evrenin unutmayacak oluşuna şahit olun.