Gökkuşağı Forumu

Cisfeminizm ve kız kardeşlik

Cuma, 2 Mart 2018

Burada feminizm eleştirisi değil cisfeminizm eleştirisi yaptığımı belirtmek istiyorum. Üzgünüm ama bu yazıyı yazma sorumluluğu hissediyorum hazır 8 Mart yaklaşmışken bazı feminizm tartışmaları tekrar hararetlendi. Şunları söylemek istiyorum özellikle cisfeminizmi Google’da ve Ecosia’da arayıp Türkçe bir sonuç bulamadığım için de internette bulunması da iyi olur bence.

Feminist mücadele gerçekten önemli, yaşatılması ve içinde bulunulması gereken; patriyarkaya, cinsiyetçiliğe ve daha bir sürü cinsiyet temelli sorunlara karşı bir mücadele. Ama ben feminist mücadelenin içinde değilim, bu beni yaralıyor üzüyor ve kendimi suçlu hissetmeme sebep oluyor. “Madem böyle hissediyorsun niye içinde değilsin?” diye sorduğunuzu hissediyorum. Ben de sordum sonra fişuuuvv diye aklıma çattı bir kavram: Cisfeminizm.

Nedir bu cisfeminizm peki? Basitçe: feminizmin biyolojik/anatomik olarak kadın bireylerin elinde ve feminist mücadeleyi bir tek onlar ya da en çok onlar için olduğunu düşünmektir. Trans kadınları ya da kendini kadın ya da erkek olarak tanımlamayan herkesi feminist mücadeleden soğutacak ya da dışlatacak çoğunlukta cisfeminist var mücadelenin içinde. Bazen bir trans kadına ya da non-binary birinin yüzüne yüzüne “burası kadınların alanı sen erkeksin gelemezsin” bazen “sen arkada yürü kadınlar önde gözüksün” denerek bazense alana alınsa bile dışlak hissettirilerek biyolojik ya da cinsiyet kimliği olarak kadın olmayan bireyler feminist mücadeleden tek tek uzaklaştırılıyor.

İllustrasyon: Martine Ehrhart

Peki bu dışlak hissettirme durumu ne? Atıyorum feminist bir mücadele alanında birisinin vücudundan ötürü ona beyanının dışında bir cinsiyet atadığımızda ve ona göre bir ön yargıyla hareket ettiğimizde karşı taraf bunu anlıyor ve bireysel bütünlüğü yok sayıldığı için kötü hissediyor. Kendini non-binary olarak tanımlayan birisi bir etkinlikteyken topluluğa “kız kardeşlerim” ya da “kadınlar” gibi sadece kendini kadın olarak tanımlayan söylemlerle seslendiğinde kendisini o ortama ait değilmiş gibi hissedebiliyor. Biliyorum ki bu konuda tonlarca argüman var en çok karşımıza çıkan: kadın görünürlüğü. Neden sadece kadın görünürlüğü neden cinsiyetçiliğe ve cinsiyet temelli ayrımcılığa karşı normatif erkekler dışında herkesin bulunduğu bir mücadele değil? Neden kız kardeşlik?

Kız kardeşlik demişken, kız kardeşliği eleştirmem sadece cinsiyetle alakalı değil... Zaten bir cinsiyetlendirme olduğu için bana sıkıntılı geliyor. Ayrıca bence feminist mücadelenin en çok karşı çıkması gereken kurumlardan birini yüceltiyor; aile.

Aile erkek olmayanı her zaman sömürmüş ve kafasını yıkamıştır. Bir kısmımızın en derin travmalarının nedenleri arasındadır. Ben aile ya da aile ile alakalı herhangi bir tanım görünce cidden duraksayıp düşüyorum. Benim kız kardeşlerim, bana olduğum insanı olmamamı söylediler; bana destek olmak yerine. Bu, ailesi ile travması olan kişileri yoran; ayrıca hetero olmayan kadınları da iten bir kavram. Belki de hoşlandığı ya da hoşlanabileceği insana kardeş demek istemiyordur.

*KaosGL.org Gökkuşağı Forumu’nda yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. Yazının KaosGL.org’ta yayınlanmış olması köşe yazılarındaki görüşlerin KaosGL.org’un görüşlerini yansıttığı anlamına gelmemektedir.